Стотици хора от Ямбол и цялата страна дойдоха в археологическия резерват „Тракийски и античен град Кабиле“, за да се заредят с енергията на първите утринни лъчи и да бъдат свидетели на възстановка на древен тракийски ритуал по посрещане на слънцето.

Всичко започна още преди изгрева на слънцето с танц на жриците в подножието на Зайчи връх. Ритуално факелно шествие поведе публиката до върха, където е светилището на Великата богиня-майка Кибела. „От скалите, увенчаващи върха, траките, които са живеели в района, са наблюдавали изгрева. През второто хилядолетие те са изсекли в скалите два траншеи, които се пресичат на кръст. Отличните им знания за движението на слънчевия диск се виждат от точната ориентация на източната траншея по посока на изгрева на слънцето точно в деня на лятното слънцестоене. Първите лъчи влизат в прореза в скалите и огряват вече силно ерозиралия релеф на Кибела“, разказват археолозите.


Събитието по случай лятното слънцестоене се организира единствено на това място в цяла България от Регионален исторически музей – Ямбол. Най-старата изба в Южна България „Вила Ямбол“ също се включи, като предостави своите вина, кръстени на античния тракийски град Kabile. Участие в събитието взеха и ученици от Професионална гимназия по хранителни технологии и туризъм. Заедно с виното Kabile, младежите сервираха специално приготвена от тях „слънчева храна“.


„Нашето вино носи името на античния тракийски град Кабиле и това не е случайно. То съживява легендата за най-могъщия град на траките и богинята Кибела – закрилница на земите и лозята, първородна сила зад всяко вино, произведено през последните 4000 години в Ямболския регион. Затова на етикета на бутилките е именно тя“, коментираха от „Вила Ямбол“. Според винарите – именно традициите и силната връзка с тях е ключова предпоставка да се правят вкусни и висококачествени вина. Марката Kabile е сред най-награждаваните родни вина навън, а тази година към нея ще бъдат пуснати и три нови резерви.


Писмени свидетелства изрично подчертават, че за разлика от елините, траките не разреждат виното с вода. За траките виното било нещо божествено, неизменна част от техните магични ритуали, питието, което ги доближавало до Бога. Нещо повече – въпреки че вино се е пиело в целия древен свят, тракийското било изключително качествено.