"Това е едно от най-неудачните предложения. То е в обратна посока. Във всички държави правителствата вливат ликвидност в икономиката. Това предложение е точно обратното - икономиката да кредитира държавата. Тоест данъците върху печалбата трябва да се внасят авансово. Компаниите знаят каква е приблизителната печалба и авансово правят такива вноски, след това ако има разлика, тя се доплаща", заяви в предаването "Плюс-Минус: Коментарът след новините" председателят на АИКБ Васил Велев.

"Сега се въвежда нов ред. На база 2018 година се определя авансовата вноска и тя се дължи задължително. Компаниите нямат право да я стопират, дори и да виждат, че отиват на загуба. 50% от печалбата през 2018 г., първият данък се внася авансово", обясни той.

"Ние помислихме, че е грешка, но е описано толкова подробно, че няма как да е това. Видяхме го през нощта. Отдаваме го на това, че е извънредно законодателство. Това се съдържа в предложението на група народни представители от бюджетната комисия. То е внесено вчера в последния момент. Има и редица добри предложения", добави Велев.

"Тези задължителни авансови вноски върху несъществуваща печалба, предприятие, което е в загуба, трябва да ги плати за първото полугодие данъка си, който е изчислен на база 2018 година. Ако не го плати дължи 10% лихва. В цял свят се постъпва точно обратното", каза още той.