Важна финансова новина за българина, ще има ли още уволнения заради кризата? ВИДЕО
Близо 4 месеца след края на извънредното положение част от бизнеса у нас още не може да възобнови дейността си
През второто тримесечие на 2020 година телекомуникационните оператори у нас са се измъкнали от кризата с 2,9% ръст спрямо миналата година. Операторите на пощенски и куриерски услуги дори са спечелили от нея. Там ръстът е с 21%.
За съжаление обаче само те и ИТ-бизнесът успяват да се справят без особени последици към този момент. На другия полюс е всичко, свързано с туризма и пътуванията, където спадът надхвърля 90%.
Близо 4 месеца след края на извънредното положение част от бизнеса у нас още не може да възобнови дейността си. Такъв е случаят на една от туристическите агенции в София, която се занимава с екскурзии в чужбина.
„Ние сме агенция, която се занимава с аутгоинг туризъм основно и се надяваме от септември постепенно пътуванията да тръгнат отново за различни дестинации. Най-вече за близките”, сподели туроператорът Драгомир Янков.
Туристите избягват дори съседните страни заради изискванията за PCR тест и карантина. Такъв е например случаят с една от най-предпочитаните дестинации през септември – Турция. От фирмата отчитат 90% спад на приходите спрямо миналата година. Вече са освободили персонал през пролетта и се надяват това да не се повтори.
В същото време една от големите телекомуникационни компании у нас не само, че не уволнява работници, но и набира персонал. Причината – по-високо потребление по време на пандемията. Данните на Агенцията по заетостта показват, че в момента заплаха от уволнения заради кризата няма. Дори се увеличава броя на хората, които се назначават.
„Бих казал, че в момента не се наблюдава интензивно освобождаване на работна сила. Наблюдаваме другия процес – интензивно наемане. И това са секторите, които бяха спрени – преработвателната промишленост е лидер в наемането на хора в момента”, обясни Иво Иванов от Агенция по заетостта.
Не ясно дали тази тенденция ще продължи до края на годината. Очакванията са ръстът на безработицата до декември да е с над 2 процента по-висок в сравнение с 2019 година. Или около 280 хиляди души да са на борсата.
Последвайте ни
1 Коментара: