Важно е да знаете: СДВР обясни какво трябва да направите, ако сте жертва на престъпление
Когато ни се случи нещо подобно, влизаме в ролята на „жертва на престъплението“ – лицето, което е пострадало от престъплението.
Заявители на престъпление могат да бъдат тъжителите, потърпевши (жертви) от извършени престъпления и други български граждани и чужденци, пребиваващи на територията на Република България, юридически лица, организации, държавни институции, нуждаещи се от полицейско съдействие за защита на живота, здравето, честта, имуществото и законовите интереси на гражданите, бизнеса и държавата от престъпно посегателство.
Сигнал се подава на тел. 112, който се набира директно без код, от всички мобилни оператори и всяко населено място. Там ще Ви свържат със служители от МВР, които ще Ви напътстват какви последващи действия да предприемете: дали да изчакате идването на компетентните органи или да отидете в най-близкото районно управление на МВР.
Без подадено ЗАЯВЛЕНИЕ не се стартира проверка по случая!
След подаване на Заявление от жертвата на престъпление започва наказателно производство, чиято цел е да разобличи виновните и да възмезди пострадалия за нанесените му претърпени вреди (имуществени и неимуществени). Без подадено Заявление не се стартира проверка! Имуществени вреди са тези, при които са засегнати материални интереси – най-често претърпени загуби. Стойността на откраднатите вещи, цената на ремонта на удареното МПС, средствата за лечение на телесна повреда са примери за имуществени вреди.
Неимуществените вреди са налице при накърняване на живот, здраве, добро име. Такива са физически болки на пострадалия в резултат на нараняването, душевни страдания (скръб и мъка) по починал близък човек или в резултат на посегателство, увреждане на честта и достойнството и др. Вредите трябва да са пряк и непосредствен резултат от конкретното престъпление. Претърпялото вредите лице е пострадалият.
Последвайте ни
0 Коментара: