Видите ли подобна обява за жилище, имайте едно наум
За да не сте шараните, четете внимателно и спазвайте няколко правила
Когато някой няма работа в България напоследък, става брокер на недвижими имоти. Обещанията за огромни печалби от комисиони са апетитни, а работата изглежда фасулска. Да, ама не! Поради което този бизнес се напълни с всякакви екземпляри.
В желанието си да привлекат клиенти, те измислят какви ли не „въдички“ към клиента. Поукрасяват, премълчават, а понякога директно послъгват, пише "Марица".
Ето няколко примера, които ви поднасяме с намигване. Но все пак прочетете ли нещо подобно, трябва да имате едно наум.
1. Има гледка от едната тераса към планината/морето
Реалността - имало е преди построяването на съседните 20 блока. Сега е необходимо да застанете на пръсти в единия край на терасата, да изпънете шия и ако имате перфектно зрение, да видите някакви очертания, които вероятно са планината/морето.
Всъщност синьото петно може да е и всичко друго, но се налага да вярвате. Все пак сте дали по 2000 евро на квадрат.
2. Районът се развива бързо, като се предвижда метростанция/градски транспорт наблизо
Реалността - има план за разширението на метрото, който е приет от общината, но не са намерени пари за изпълнението му и дори не е начертан като хората.
При оптимистични срокове - след 15 години ще се возите на метро. Ако не - здраве да е, имате и деца. Но пък липсата на метро означава, че нарочно не ви споменават за друг транспорт. Просто е - по калните пътища там още не минава и кьорав автобус.
3. Апартамент на оживено място
Реалността - апартаментът е на най-шумната улица в радиус от 3 километра, където има поне едно ужасно кръстовище, минава влак, а ако сте в град с летище, самолетите прелитат малко над балкона ви и при кацането им чиниите на масата подскачат.
4. Двустаен апартамент, който лесно може да бъде превърнат в тристаен
Реалността - това си е класическа гарсониера по старите стандарти и ще стане тристаен, ако избиете десет стени, скарате се с 20 комшии и сте доволни да живеете по двама-трима души в стая от 8 квадрата. Но пък цената обикновено е за класически тристаен - от най-хубавите стари квадратури.
5. Апартаментът се нуждае от малък ремонт, така че може да го направите по свой вкус
Реалността - такъв коптор е, че трябва да изнесете и последното пиронче, ако не искате да повърнете. После пригответе още половината от платените пари за месеци ремонти.
6. Апартаментът е със свободно паркиране около блока
Реалността - свободно паркиране има само на големите празници, когато всичките ви съграждани са се изнесли по родните села. Иначе и тук не спира съседското дебнене за паркиране с вдигане на чистачки, пукане на гуми. И да - любимото на всички - поставяне на пълни огромни десетлитрови бутилки за минерална вода. Без тях България не е същата.
7. Стара кооперация без асансьор, но има план за поставяне на такъв
Реалността - такъв план наистина има, но за целта трябва да изкарате стотина разрешения, после да обясните на бабите как ще им пробият кооперацията, а накрая да им измъкнете по няколко хиляди лева от джоба.
8. Китно село, на 20 минути с кола до най-хубавите плажове
Реалността - затънтено село на около 35 км от най-близкия свестен плаж. И се стига за 20 минути, ако сте луд да карате с нормална скорост през дупките на третокласния път. Там въобще може да не намерите място за паркиране, защото вече е пълен със строежи и дебеловрати младежи, които ви искат 20 лева да паркирате в прахоляка.
По-добре да инвестирате 300 лева за надуваем басейн. И без това въпросното село не предлага друго забавление.
9. Живописно село с уникална природа, с възможност за развиване на туризъм
Реалността - толкова е запустяло селото, че джанките са превзели дворовете, а за туризъм биха дошли крайни фенове на „Сървайвър“ от близкия окръжен град, т.е. около трима на година.
10. Къща от 60-те години, строена изключително здраво, със старите тухли
Реалността - по чудо още не е паднала, защото нищо не е пипано от 60-те години, поради което тухлите се виждат така, както при освещаването. Но бабата ще разкаже с умиление за този великолепен ден, в който са звучали току-що издадените първи песни на младата Лили Иванова.
11. Уникално село, което предлага тишина и спокойствие на своите обитатели
Реалността - толкова е умряло, че са останали 3 баби и две кози, които няма как да ви пречат. Но за пакет сол трябва да биете 10 км до най-близкия селски магазин. Вярно, пак е за предпочитане пред село с магазин и ежедневни музикални фестове в махалата.
12. Елитен комплекс в бъдещ престижен квартал с охрана, басейн и фитнес
Реалността - бетонна джунгла в полето до големия град, за което плащате луди пари, след което ви дерат за мърляв чистач и спящ пенсионер пазач.
Басейнът обикновено е в строеж през следващите 3 години след настаняването, а след това бързо затваря, тъй като никой не плаща безбожните пари, искани от фирмата за поддръжка. Фитнес? Е, може и без него. И без това сте в топформа, защото всеки ден биете пеша по няколко километра през тръните на полето.
13. Комплекс с бърз излаз до централния път, по който за 15 минути сте до центъра на града
Реалността - няколко блока, построени в нищото и заобиколени от храсталаци. Трябва ви офроуд кола да минете първите 200 метра черен път, за да стигнете заветната артерия до центъра. Но пък децата ви ще усетят магията на игрите сред нищото - на чист въздух и пълно спокойствие - точно като първите заселници на крайните блокове в пловдивския „Тракия“, софийския „Люлин“ или варненския „Владиславово“.
14. Нов квартал, в който се предвижда булевард, водещ директно до околовръстното, с линия на градския транспорт, детска градина и множество магазини
Реалността - кметът смутено е обещал подобно нещо за булеварда на по-миналите избори, но оттогава мястото за въпросната улица е заето от 22 нови кооперации, два паркинга и склад за строителни материали. На парцела за детска градина има автокъща, но скоро уж ще се изнесе. За магазина не лъжат.
Как да разпознаете мошениците
Тъй като в джунглата на родните брокерски фирми няма реално работеща асоциация със съответния патент, правила и т.н. и закони, които да забраняват дейност извън нея, куцо и сакото търгува с недвижими имоти. Това го споменахме. Има няколко белега, по които ще познаете мошениците.
Обикновено нямат сайт с адрес, офис, телефони, подробно описание на продаваните имоти - със снимки, разпределение или видео.
Обявата им в сайтовете за търсене е за същия апартамент като на няколко други компании, но на завишена цена. Това означава често, че не предлагат въпросното жилище, но разчитат да „ви закачат“ и после да разделят комисиона с другата агенция.
Предлагат жилище на необичайно ниска цена. Това обикновено е капан за набиране на клиенти. При обаждане, бас ловим, ще ви кажат, че апартаментът е капариран току-що, но са готови да ви предложат няколко изгодни оферти за същия тип имот.
Обявяват некоректно площи и квадратури. Уви, това е патент и на известни агенции със сайтове и брокерска мрежа. Усетите ли, че ви мотаят за чиста квадратура, бягайте веднага!
Видите ли обява, в която броят всяко помещение за стая (например - кухня, спалня и всекидневна за тристаен апартамент), също бягайте бързо! Това са или мошеници, или дълбоко неразбиращи занаята.
Въобще най-добре е да подбирате агенции, от които вече има доволни ваши познати и роднини. С име и опит от години на пазара, тъй като те имат обучение на кадрите си, разполагат с подготвени юридически и кредитни консултанти. А и вътрешен контрол (сделката на всеки брокер минава през шеф на отдел).
Ако все пак нещо ви усъмни, платете еднократно съвсем приемлив хонорар на адвокат, специализирал в недвижимите имоти. Уверяваме ви, че за сума в пъти под комисионата на брокера ще ви направи пълна проверка на документите.
Последвайте ни
2 Коментара: