ВИК специалисти от София, Солун, Париж, Брюксел, Триест и Лимасол проиграват кризисни ситуации на замърсяване на водата по проект Aqua3S
Идеята е чрез нови сателитни, сензорни и онлайн технологии да се разработи сигурна защита срещу замърсяване на източниците за питейна вода от различни причинители
Международен екип от специалисти, сред които и екип от „Софийска вода“ и ВиК – София област проигра нови две кризисни симулации, част от европейския проект Aqua3S. В проекта, освен София, участват още пет европейски града - Солун, Париж, Брюксел, Триест и Лимасол.
Идеята е чрез нови сателитни, сензорни и онлайн технологии да се разработи сигурна защита срещу замърсяване на източниците за питейна вода от различни причинители.
През октомври в гр. Солун екипите проиграха ситуация на замърсяване на основния водоизточник на гръцката столица с пестициди, нефтени разливи, което води до преустановяване на работата на пречиствателната станция за питейна вода. Интересното в този сюжет е, че преди години той се е случил наистина и е изправил града пред сериозен риск. Сега, след разработените сензори и технологии по проект Aqua3S, симулацията мина успешно, а новосъздадената система за превенция доказа ефективността си.
Месец по-късно екипът по международния проект разигра друга аварийна ситуация, този път в белгийската столица Брюксел. Този път той трябваше да тества работата на разработената по проекта платформа събираща информация от различни източници -сензори, оплаквания от клиенти, информация от социални мрежи и модул за оценка на реакцията при възникване на кризисни ситуации при замърсяване на водата във водопроводната мрежа следствие на обилни валежи в района на пилотно тестване.
Припомняме, че през лятото на 2022 г. в София специализираният международен екип „пребори“ в реално време симулационен сигнал за силно замърсяване на водата в яз. Искър вследствие обилен цъфтеж на планктон. С помощта на сателитно наблюдение на водоизточника, информация от социални мрежи и благодарение на инсталираните сензори в плаващ в язовир Искър буй, директно предаващ данни за качеството на водата в язовира, този риск вече е поставен под контрол, а симулацията показа, че разработената технология е надеждна.
Тези и още много интересни моменти от проекта предстои да видим на предстоящото онлайн събитие на Aqua3S на 13 декември. Вижте как да се регистрирате тук: https://lnkd.in/dpe5TFBK
Последвайте ни