Сметката за мобилен телефон може да скочи с 200 лева заради измамници. По 1000 души дневно през уикенда са получили неприети импулсни обаждания с кодовете на Уганда и Сейшелите, генерирано от софтуер.

Пред Нова телевизия пък експертът по киберсигурност Станислав Атанасов каза, че е изключително лесно да се извърти един генератор на числа. Един набор от 999 999 номера може да бъде генериран за не повече от 2-3 минути, добави той.

Нетипичният трафик е засечен основно през миналия уикенд.

През последните дни за измамата предупредиха стотици потребители в социалните мрежи. Всички те са получили пропуснати повиквания от екзотични държави. Този път най-често повикванията идват от Сенегал, Кипър, Уганда и Сейшелските острови. А ако върнат на обаждането, това може да им струва солено. И сметката им да скочи с пъти.

В събота получих позвъняване от Уганда от непознат номер, споделя Павлина Виткова.

Позвъниха ми от някакъв номер с ужасно много цифри, каза пък Кристина Кюрпанова при разговор с водещия на рубриката „На твоя страна“ в „Здравей, България“ Георги Георгиев.

На мен ми се обадиха от Синегал, споделя Натали Лозанова.

През последните дни неочаквани обаждания от екзотични държави получават стотици българи. Нетипичният трафик телекомите засичат още в седмицата между 5 и 11 юли, а пикът е през уикенда. Тогава мобилните оператори регистрират средно по 1000 обаждания. Те са предимно от Уганда и Сейшелите, уточнява Георгиев. 

Сред атакуваните е Валентина Толина от София. „Получих обаждане от непознат номер. Оказа се, че е от Сейшелите. Аз не познавам хора оттам“, споделя тя. 

„Реакцията ми беше да игнорирам обаждането, тъй като в противен случай се начисляват допълнително импулси, такси и сметката набъбва изключително много. Виждала съм го това с очите си. Поне с 200 лева се увеличава сметката“, добавя жената. 

Само това, че под телефонният номер на екрана излиза изписано и името на държавата, я спасява от измамата. 

„Не мога да си представя какво се случва, ако телефонът е по-стар и притежателите му са по-възрастни или пък са малки деца, които не се съобразяват и вдигат телефона“, каза още тя. 

През последните дни форумите в Интернет са залети от такива сигнали. 

Целта е да се генерират огромен брой повиквания към ползвателите и на техните апарати да се отчетат пропуснато позвъняване, обясни Тинка Капитанска от Комисията за регулиране на съобщенията.

„В началото на годината имахме такива атаки от Малдивите, а през 2020-а сме работили по сигнали с код Мали“, добавя тя. 

Телефонните номера, които се атакуват, се избират автоматично на произволен принцип, разкриват експертите. 

„Много често се касае за автоматично генерирани позвънявания. Използва се специализирана техника, софтуер, с което се постига огромният брой повикания. Може да не ви звънят от Уганда или Синегал, а само да се използва кода, за да се начисли по-високо тарифиране“, уточни Капитанска. 

Много е възможно в този случай да става въпрос за голяма база данни, която е прехвърлена извън територията на страната, каза пък Стоил Алипиев от Националната асоциация за защита на потребителите.

След всички изтичания на лични данни телефоните на доста хора ги има в Интернет, каза пък експертът Станислав Атанасов. 

„При връщането на позвъняването е възможно да попаднем или на записан свободен сигнал, или да ни вдигнат и да попаднем на автоматично меню. Идеята е да бъдем задържани на телефона максимално дълго време“, обясни той.

Ако не получат обратно обаждане, измамниците имат и резервен план. Те изпращат СМС-и на потенциалните жертви. 

„Много често в съобщенията има линкове. Не ги отваряйте, защото това води до реализирането на нежелан международен трафик“, предупреди Тинка Капитанска.

Експертите съветват потребителите да заключват апаратите си, за да избегнат неволно набиране на нежелан номер, когато телефонът е в джоб или в раница.