Все по-малко бебета се раждат у нас ВИДЕО
Коефициентът на раждаемост в Европа се движи между 7,9 и 12,8 промила. Ние сме с 9 промила - по средата
Когато говорим за демография в България, често използваме клишета. Ясно трябва да разграничим кое е естествен процес и кое проблем. Toва заяви писателят и университетски преподавател Георги Бърдаров за Нова тв относно това, че населението на България вече е под 7 милиона души.
"Естествен процес е раждаемостта, тя си следва теория на развитие в целия свят. Коефициентът на раждаемост в Европа се движи между 7,9 и 12,8 промила. Ние сме с 9 промила - по средата", каза още той.
"Големият демографски проблем на България има два аспекта - свърхвисоката смъртност и промяната на възрастова структура. Ние сме на първо място по смъртност в цяла Европа. Липсва контингента младо активно население. Всяка година се раждат все по-малко бебета. Причината за това е, че хората, които раждат, са по-малко", обясни писателят.
"Миналата година за пръв път в целия свят хората над 65 години станаха повече от тези, които са под 5-годишни. При нас проблемът е, че имаме и висок процент на емиграция на младото население", каза още Бърдаров. Той обясни, че има промяна и в цифрата на завърналите се от чужбина българи след обявяването на пандемията от COVID-19.
"Икономическите причини оказват влияние върху репродуктивните нагласи, но е мит, че те са в толкова висока степен. В началото на 20 век има бум на детска смъртност. Реално имаме бум на населението в индустриалната епоха. Основните фактори в репродуктивните нагласи са образованието, икономиката, стресът, динамиката на живот. Но нямаме толкова свръхвисока смъртност, както в миналото", заяви Бърдаров.
Той добави, че според него е по-отговорно да родиш две деца и да се грижиш за тях, отколкото да имаш много деца, но да нямаш възможността да ги отглеждаш.
Последвайте ни
2 Коментара: