Всеки родител, който се кани да купи играчка за 1 юни, трябва да прочете този текст
При дрехите, например задължително изискване е шнуровете около врата да са здраво закрепени, от нееластичен материал и не по-дълги от 7 сантиметра. „Целта е да не се създават рискове за инциденти при игра от страна на детето или захващане за страничен предмет”, обясни Райков. Краищата на връзките и шнуровете около талията трябва да са защитени срещу разнищване, като не се допускат възли и декорации, които могат да причинят нараняване или да се отделят и да бъдат погълнати от детето, допълни той.
По отношение на изискванията към едни от най-често поднасяните за Деня на детето подаръци като скейтборди, ролери и тротинетки Райков подчерта, че стандартите налагат задвижващите елементи да бъдат здраво закрепени и да не могат да се отделят лесно, в резултат на което да се стигне до физическо нараняване. „Повърхността за стъпване трябва да не е гладка, за да се избегнат подхлъзвания. Ръкохватките при велосипедите и тротинетките да са здраво прикрепени към кормилния механизъм и от мек материал, за да се избегнат нежелани резонанси при по-неравни терени”, каза още той. Райков обърна внимание, че най-честите рискове при опасните стоки, както за деца, така и по принцип, са от физическо нараняване, задушаване и изгаряне.
В студиото на „Денят започва” Константин Райков посочи, че европейските стандарти за безопасност на стоките са едни от най-високите в световен мащаб. „Те са известни на всички световни компании, които произвеждат детски стоки, включително детски играчки, и следва да бъдат спазвани от тях”, добави той. И разясни, че се изготвят на базата на експертни изследвания и емпирични анализи по повод наранявания на деца в хода на употребата.
За да се предпази европейският пазар от разпространението на опасни продукти, функционира специална система RAPEX. Тя обхваща всички опасни стоки на територията на Европейския съюз и чрез нея достига информация до органите, компетентни по даден вид стока. „Когато страна-членка пусне нотификация за опасна стока, всички останали държави се съсредоточават върху тази стока и вида на нейната опасност, за да може – ако тя бъде намерена на пазара – да бъде изтеглена. КЗП е контактна точка за България по тази система”, заяви Райков. Комисията поддържа на сайта си регистър на опасните стоки в България и в ЕС, който е извлечение от тази RAPEX, допълни той.
„В случай че потребителите забележат опасна стока, още при пазаруването да обърнат внимание на търговеца, за да може евентуално той да предприеме необходимите действия, а ако не го направи, задължително да ни уведомят”, препоръча Райков. КЗП извършва проверки не само по свои кампании, но и по сигнали на граждани. Когато бъде доказано, че даден продукт е опасен, той се изтегля от пазара и унищожава. Ако е достигнал до потребителите, те имат право да го върнат на търговеца и да получат обратно парите си.
Последвайте ни
0 Коментара: