Правителството подготвя закриване на Националния компенсационен жилищен фонд, става ясно от проекторешение, публикувано на сайта на Министреството на финансите.

В мотивите за постановлението е записано, че фондът е практически неработеща структура и единствено води до разходи в хазната.

Закриването му бе дебатирано при гласуването на Бюджет 2022-ра и именно тогава омбудсманът Диана Ковачева изрази позиция, че е необходима нова структура, тъй като при нея непрекъснато пристигат сигнали от хора, които притежават т.нар. лихвоточки.

Структурата бе създадена в началото на 90-те години и целта ѝ бе да компенсира всички, които имат натрупани лихвоточки преди 1989 година, когато в Държавната спестовна каса хората имаха жилищно-спестовни влогове и трупаха такава доходност.

През годините последваха няколко кампании по изплащане на задължения, като в последния списък от 2010 година бяха включени над 150 000 влога. Тъй като притежателите им трябваше да отговарят на редица изисквания, свързани с притежавани от тях имоти, немалка част бяха изгубени.

В проектопостановлението за закриването на фонда се предвижда в срок от три месеца от назначаването ѝ ликвидационна комисия да уреди въпросите, свързани с имуществото, правата и задълженията на фонда, и да изготви финансови отчети и ликвидационен баланс.

Тя трябва също да изготви описи на имотите и движимите вещи, предоставени за управление на фонда и да предаде архива му, след което да закрие ползваните от фонда банкови сметки.