От 24 юни започва Петровият пост. Той е установен за подражание на апостолите, които постели, когато се готвели за проповедническа дейност, а също и заради особена почит към апостолите Петър и Павел.
 
Началото на Петровите пости се определя според деня на Светата Петдесетница и затова неговата продължителност е различна всяка година.
 
Ако Великден е през март, Петровият пост може да се доближи по продължителност до Великденския пост.
 
И обратно - в години, в които Светата Петдесетница е в края на юни, постът е много кратък и затова дори не се изчаква да измине първата неделя след Петдесетница.
 
Постът продължава до края на вечерното богослужение преди Петровден, който е винаги на 29 юни, но ако този ден се падне в сряда или петък, постният период се регулира съобразно с това.

Петровият пост е по-малко строг и щадящ, отколкото Великденският пост. Както през Коледния, така и през Петровия пост се разрешава риба (освен в сряда и петък). Риба се разрешава и на 24 юни - Рождество на св. Йоан Кръстител (Еньовден), независимо какъв ден се пада.
 
Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино.
 
Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.
 
Светите отци съветват да не предприемаме прекалено тежък пост, в резултат на което или съвсем да изоставим въздържанието, или да се възгордеем. Всеки, който е постил, знае, че разумният пост не изтощава, а носи лекота, съсредоточеност, трезвост, радост, чистота.