На силата се отговаря със сила - така премиерът Николай Денков коментира какво следва да прави България заради все по-голямата агресия на Русия в Черно море.

Руската федерация опитва да наложи пълен контрол над Черно море с цел да задуши износа на стоки (най-вече зърно) от украинските пристанища - това изглежда една от стратегическите цели на режима на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин.

След думите - дела

На редовното заседание на Министерския съвет, правителството реши да бъдат похарчени малко над 37,5 млн. лева за закупуване на ракети RBS-15 и торпеда (точната сума е 37 577 500 лв.). Идеята е да се осъществи модернизация на бреговата артилерия.

Ракетите са шведско производство, като те са два основни вида - противокорабни "въздух-земя", както и "земя-земя". България се цели в първия вид.

Всъщност, още през лятото на 2022 година нашата страна се насочи към тези ракети за двата си бъдещи патрулни кораба.

За пръв път ракети от този клас влизат на въоръжение в шведския военен флот през 60-те години на XX век. Техен създател е известната шведска компания SAAB - тя е популярна повече с автомобилите си, но има и звено за авиационни разработки. Де факто обаче първият вариант, който е известен днес, бива доставен на шведската флота през 1984 година - предишните варианти не са серия "15", пише actualno.com.

Ракетите са специално разработени по поръчка на шведския флот. В днешно време те се ползват от Германия, Полша, Хърватия, Финландия, дори Тайланд.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук