Пловдивските затворници поискаха амнистия заради разрастващата се епидемия от коронавирус у нас. Лишени от свобода се свързаха с наш репортер, за да разкажат каква е ситуацията в момента зад решетките.

Оказва се, че основен проблем за мнозина не е липсата на предпазни средства, а срещите с близките им. Със заповед на министъра на здравеоопазването са преустановени свижданията в затворите, съобщава "Трафик".

Тази рестрикция се оказа изключително мъчителна за лишените от свобода, повечето от които са със семейства и с деца. Мъчение е и ситуацията с пратките, които също са намалени и стриктно проверявани. „Търговците” зад решетките се надяват именно на тези пратки, с които се снабдяват с дрога и телефони.

Изтърпяващ наказание лишаване от свобода споделя, че немалка част от „колегите” му се страхуват за животите си, тъй като не са защитени. Макар  охраната да е с предпазни средства, то такива на затворниците не се били раздавали. Поради тази причина, затворникът настоя за амнистия спрямо всички от пловдивския затвор.

„Ако в затворите плъзне заразата, ще стане страшно. Ще се разболеят страшно много хора и тогава ще се наложи да ги лекуват с пари на данъкоплатците.  В момента един лишен от свобода струва на държавата 1300 лева! А ако трябва и да ги лекуват, какво ще стане? Толкова ли е трудно да се приеме закон за амнистия и да ни освободят”, пита мъжът.

Той разказа още, че в пределите на затвора се носят слухове, че част от служителите са имали симптоми на вируса и до последно са били на работните си места.

„В едно такова затворено пространство трябва само един да се разболее и заразата е пламнала в целия затвор. Всеки ден влизат и излизат служители, които никой не ги знае къде ходят в свободното си време.

В същия момент е супер опасно и за самите тях, защото влизат при толкова хора, за които никой пак не знае кой е болен и кой здрав. И като нищо ще занесат заразата в дома си! Трябва ли да стане късно, за да се вземат някакви мерки?”, продължава задържаният.

Междувременно други представиха коренно различна картина от пловдивския затвор. По думите им, живота си продължава както до момента, с разликата че няма свиждания и пратки, а водещата тема е самата зараза.

Временно изпълняващият длъжност – директор на затвора Запрян Илиев, бе категоричен, че от първия ден на въвеждане на кризисните мерки, е взел такива.

„Заповедите, спуснати от министъра на Здравеопазването, министъра на правосъдието и главния директор на ГДИН, стриктно са приложени. На всеки служител са предоставени предпазни средства. Преустановени са свижданията и се следи за спазването на санитарно-хигиенните норми. Забрана е наложена и за работата на затворници с по-лек режим на външни обекти докато трае извънредното положение.

В момента дезинфекцията става по няколко пъти на ден, а не както преди по два”, заяви Илиев, който категорично отхвърли слуховете за заболели от коронавирус на територията на затвора. Той добави, че спрямо служителите са предприети всички изисквания за безопасна работа.

Амнистията се дава само със закон. Амнистията е закон, с който се прави преоценка на дадени извършени деяния, като се заличава престъпния им характер или като се освобождават от наказателна отговорност лицата, които са ги извършили, макар и да се запазва престъпния характер на деянията.

Амнистията се отнася до престъпни прояви, които са извършени до момента на нейното приемане от Народното събрание.