Най-хубавото, което се случва, е че няма признаци страната да се затваря. Всички тези мерки ще имат нужният ефект. 

Това заяви на брифинг в Министерски съвет доц. Атанас Мангъров, началник на Инфекциозната клиника, в която се лекуват болни от коронавирус.

"Хората трябва да разберат, е че за това заболяване няма дефинитивно лечение. Няма нещо, което да се даде и на хората да им мине.

Цялото това даване на антибиотици и този стремеж да се влезе на всяка цена в болница е в значителна степен безсмислен, защото влизането в болница е оправдано, само ако трябва болните да получават кислород и в краен случай необходимост от обдишване и интубация. 

Хубаво е да се спре с това беузмно приемане на лекарства. Не знам кой измисли, че азитромицина върши някаква работа при COVID-19. Вероятно това е същият, който каза, че работа върши хидроксихлорохин и ремдесивир и донякъде рековалесцентна плазма", категоричен е той. 

"За предпочитане е хората, които са с коронавирус, да си стоят вкъщи възможно най-продължително време. В играта трябва да бъде включена доболничната помощ. 

Някои от тези карантинни мерки, които се налагат - всеки, който е в съприкосновение с положителен за Covid-19, да се карантинира, това е в голяма степен безсмислено, при положение, че данните показват към днешен ден, че около 1/3 от направените тестове са положителни.

Тоест - всеки 3-ти човек, който се разхожда, може да бъде положителен. Време е да си отпуснем малко душата и да започнем да действаме по-медицински", подчерта доц. Мангъров. 

"Когато един човек е положителен, ако той има симптоми, той е бил заразен за околните поне 3-4 дни преди да се появят те. 

Докато отиде и си направи тест, докато получи резултатите, всъщност, когато се изолира и се постави под карантина, той преди това поне 4-5 дни е бил в свободния живот и на практика има някакъв ефект от тези карантинни мерки, но той не е такъв, какъвто очакваме да бъде", изрази мнение началникът на Инфекциозната клиника.