Паркирането в големите градове е истинско приключение, а понякога водачи оставят любимите си коли, където намерят. Това нерядко води и до затруднения за останалите шофьори, които може да доведат до сериозни главоболия, съобщава GlasNews.bg.

Такъв пример разказва столичанин в социалната мрежа Facebook. Неговият личен автомобил, както и колите на негови съседи се оказали в "капан". Който бил "заложен" от собственик на малък градски автомобил, паркирал на неудобно място. "Мини Купърът" бил спрян до изхода на крайблоков паркинг, а по този начин излизането от пространството се оказало невъзможно.

На Младен Д. - един от потърпевшите собственици, се наложило да тръгне на път, а за да стори това се опитал да намери решение, сигнализирайки и до различни отговорни институции, и до социалната мрежа. Накрая решението на ситуацията се оказало крайно необикновено, а мъжът пропилял целия си ден в решаване на случая с неправилното паркиране.

"Когато искаш да постъпиш правилно, да не нарушаваш закона, да не прибягваш до саморазправа, резултатът е: Първите три часа никой не те бръсне за нищо. След повишаване на тон и поредното ти обаждане до някои от институциите, накрая идват и ти се казва, че нищо не могат да направят.

След като "ти" намериш решение и те гордо си свършат работата, и в 14:30 часа се оказва, че на теб целият ти ден е опропастен и вече не е необходимо да тръгваш на някъде. Просто си казваш, че пак ще постъпиш правилно, защото така е редно", заключава Младен Д., след няколко часа опит за решаване на ситуацията.

За цялата неразбория, поведението на институциите, както и на ключовата, но необичайна намеса на случаен "сeирджия", прочетете в "разказа" за една градска случка, описана в публикациите на  Младен Д:

Така не се прави - епизод 2.

Как е правилно да се случи и каква е жалката реалност.

От предишния ми пост 1 текстът е това:

"Мини Куфарът" е затапил паркинга поне от 7 сутринта в кв. "Гоце Делчев", София. Затапени са 8 автомобила, от които единият е мой. Не мога да тръгна по задачи.

Първият сигнал, подаден от мен, е в 9:40 на паяците на Градска мобилност. След 35 мин. чакане - нищо и при повторно обаждане - пак нищо. Дежурният на 4-то РПУ София не вдига телефона. На телефон 112 приеха сигнала ми преди 50 мин. и още нищо. Вече минава 11 ч. и институциите "работят усилено" да решат проблема.

Да, наистина няма убити и пострадали (все още ), освен хората, които ме чакат в "Горна Малина" и другите закъснели комшии, които не могат да си ползват автомобила.

Епизод 2 - Продължението 

След поредното ми - трето, обаждане към спешния телефон 112 и вече разговор на по-висок тон, институциите се задвижиха в 12:50 ч.

Междувременно говорих и с дежурния на КАТ-София. И всеки казва, че сигнал е приет или приет и предаден, и че нищо повече не зависи от тях. В 12:55 часа в крайна сметка дойдоха от Четвърто районно, с чийто дежурен така и не можах да се свържа (Явно сигнал от 112), както и паяк на общината.

Малко по- късно и от Общинска полиция. И всички ми казват, че са се отзовали на 5-тата, 10-тата или 15-тата минута и започват да ме убеждават как не може да се вдигне този автомобил поради техническа невъзможност на паяка да го подхване отзад, и как автомобилът не бил нарушил нито един пътен знак или маркировка.

Да, тази улица не е виждала асфалт последните 40 години и по нея няма никаква маркировка и пътни знаци. Улица, която е за един автомобил ( не можеш да се разминеш с друг ), и свършва в паркинг за 8 автомобила + вход за гараж.

Полицаите от Четвърто районно и Общинска полиция не знаят кой закон нарушава паркираният автомобил, запушващ осем автомобила от паркинга, плюс достъп до гаража. Понеже на въпросния "мини куфар" единият прозорец беше леко свален, полицаите ни посъветваха, тъй като те не били в правомощията си да направят каквото и да било, да отворим вратата, да изключим от скорост, да пуснем ръчната и така да преместим автомобила чрез бутане.

Един минувач, гледащ целия сеир отстрани, направи точно това. След което преместихме малко автомобила назад, след това аз преместих моя и така осигурихме достъп на паяка да застане до "Мини Купъра", и да го вдигне.

Чак когато автомобилът беше натоварен на паяка, полицаят от Общинска полиция се сети по кой закон може да бъде съставен акт и го описа в протокола, като написа и всички регистрационни номера на запушените коли от паркинга.

И какво се оказа накрая, че никой от изпратените няма правомощия да направи каквото и да е било, освен да ми запише данните и да констатира на живо, че има някакъв казус.

Пак стигаме до варианта със саморазправа или само оправия в случая. Ако не беше този минувач, аз не бих се наел да бръкна в чужда кола. А пък полицаите и паяка си заминаваха с думите: От нас нищо не зависи; или нямаме правомощия да направим каквото и да било; или нямаме техническата възможност да помогнем.

Когато искаш да постъпиш правилно, да не нарушаваш закона, да не прибягваш до саморазправа, резултатът е: Първите три часа никой не го бръсне за нищо. След повишаване на тон и поредното ти обаждане до някои от институциите, накрая идват и ти се казват, че нищо не могат да направят.

След като "ти" намериш решение и те гордо си свършат работата и в 14:30 часа се оказва, че на теб целият ти ден е опропастен и вече не е необходимо да тръгваш на някъде. Просто си казваш, че пак ще постъпиш правилно, защото така е редно.

Така НЕ се паркира!

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук