Хората които протестират искат две противоречащи неща - избори веднага , но гласуването да е машинно. Няма как машините да се доставят за два месеца. Едното от тях е невъзможно. В Европа машинно гласуване няма. 

Това заяви професор Михаил Константинов по БНТ. 

"Защо хората не кажат защо в Европа такова нещо няма. В няколко държави го е имало. Германия, скандинавските страни. Там го имаше, но го махнаха", попита Константинов. 

По думите му, машинното гласуване го има в закона, но това не означава, че ние не може да го променим. "Категорично смятам, че хартиеното гласуване трябва да се запази. Не всички български граждани са пипали компютър. Хората които не искат да гласуват с машини, сигурно ще имат такива, трябва да им се даде такава възможност. 

На европейските избори гласувахме с 3000 машини. Експериментът беше успешен. Само една четвърт от хората избраха да гласуват с машина", обясни професорът. 

По думите му, по интернет гласуват само в Естония и няколко кантона в Швейцария, защото опасността от хакване е голяма, затова държавите го избягват. 

"Дори и системата да не е хакната, но ако се съобщи, че е хакната, как ще се чувстват хората?" - зададе резонният въпрос спецът по изборите. 

Много трябва да се мисли обаче за гласуването по пощата. Абсолютно логично е да има и онлайн гласуване, добави Константинов. 

"Гласуването по пощата е масово, но тогава няма тайна на вота. Чисто формално в тъмната стаичка само човек знае как гласува.  А при пощата бюлетините може да се попълнят и да бъдат изпратени от ваше име. Дистанционно гласуване ще има, не може да избягаме от това нещо, но това не може да стане от днес за утре", обясни той. 

По думите на Константинов, на последните избори недействителните гласове са били 600 000. Но тогава изборите бяха 4, тоест при осем милиона нещо гласували.

Най-голям брой недействителни гласове са при изборите за общински съветници. Там където има преференции недействителните гласове скачат с три пъти. Това е така, защото е начин за доказване на платения вот - човекът влиза, гласува както му е наредено, а след това започват едни странни преференции, обясни математикът

Също проблем е обучаването на членовете на изборните комисии, отбелязва още Константинов. Той поясни, че те се сменят на всички избори, а в Гърция въпросните хора са местните юристи, които, въпреки смяната на властта, знаят, че 10 години ще са в тези комисии и разполагат с необходимите знания. 

Машинно гласуване има там, където хората са неграмотни. В Индия специално гледат картинки, там партиите са обозначени с животни и баобаби, върна се на темата спецът по изборите. 

Константинов също постави акцент и върху това, че за вота са необходими 20 000 машини. "Това са между 16 или 18 контейнера. Представете си ги тези контейнери пред ЦИК, които ние разнасяме из страната. Къде ще се съхраняват? Знаете, че в България много се краде. Тези машини ще бъдат откраднати за спорта", каза още той. 

В Холандия махнаха машинното гласуване защото резултатът от машините може да се манипулират. Американските машини са свързани с интернет и там положението е катастрофално. В Холандия, която е една от най-технологичните нации в Европа, има случай, в който човек влиза с една щракалка и произвежда 250 гласа. Това той го прави умишлено, за да се види, че машините може да се манипулират, разкри още Константинов. 

Гаранцията за честност на изборите, за която много малко се говори, са представителите на комисиите, които са от различни политически групи, които не могат да се понасят.