Анализатори: Зеленски манипулира българския парламент
Родните депутати се оказаха едва ли не на писмено подчинение на украинския президент
Като груба манипулация определиха писмото на Володимир Зеленски международни експерти, в което украинският президент иска настоятелно военно-техническа помощ от България.
Родните депутати се оказаха едва ли не на писмено подчинение на украинския президент Володимир Зеленски, след като с 200 гласа „за” изгласуваха почти мотамо исканията на Киев за помощ, изпратени сутринта в писмо до парламента. Това коментираха политолози и анализатори след резултата от многочасовите дебати в пленарна зала, цитирани от "Труд".
Още рано сутринта хората на Кирил Петков в парламента включиха писмото от името на президента на Украйна в проект за решение на Народното събрание (виж карето, б. р.). Разпореждане за този недопустим ход дал лично министър-председателят, коментираха народни представители от управляващото мнозинство. В крайна сметка целокупният ни парламент за малко да изгласува исканията на Зеленски заедно с входящия номер на писмото, но на няколко пъти депутатът от ДПС Йордан Цонев обърна внимание, че документът е внесен от посланика на Украйна у нас.
Зеленски с разтърсващо писмо до парламента, ето какво пише в него!
„Никой парламент не може да взема решения, задължителни за всички органи на страната, в което да се цитира искане на дипломат - това ще се учи в дипломатическите училища като негативен пример”, заяви Цонев. Малко по-рано пък Любомир Каримански от ИТН също настоя от „Промяната” да изяснят конкретно какво означава „военно-техническа помощ” за Украйна.
Писмото да бъде включено в проекта за решение, настоя Атанас Михнев от ПП, зам.-председател на Комисията по външна политика.
От ДПС три пъти призоваха председателя на парламента Никола Минчев да покани министър-председателя, но без успех. „На празен стол ли ще даваме мандат?”, попита Йордан Цонев.
Той зададе въпрос и как ще се плаща военно-техническата помощ, за която парламентът трябва да даде мандат на Министерски съвет. Йордан Цонев припомни, че чл. 110 от бюджета включва финансиране на дейности, свързани с указване на хуманитарна помощ за Украйна, както и разходи за последствия от военните действия.
Той подчерта, че военно-техническата помощ не е предвидена в този член. „Министерски съвет трябваше да е вносител на предложението за военната помощ за Украйна - те ще организират ремонта на военната техника, те ще осигуряват пари за него. Има и още един аспект - не е работа на депутатите да определят външната политика на държавата. Странно е, че нямаше и нито един представител на правителството в пленарна зала докато течаха дебатите”, коментира проф. Пламен Киров.
Любомир Каримански от „Има такъв народ” попита как по писмо на посланика на Украйна може да бъде даден мандат на МС. „Ами ако утре друг посланик напише писмо, ще го добавим ли и него? Не може да съществува подобно нещо в решение”, заяви той.
Каримански зададе и още няколко съществени въпроса - Имаме ли ясно решение на Министерски съвет какво ще даваме. Къде е дефинирано какво представлява военно-техническа помощ. Какво можем да ремонтираме, какво точно ще ремонтираме. Той изтъква, че „ремонтната дейност е спомената в писмото, внесено от украинския посланик, а в проекторешението се говори за военно-техническа помощ.”
Каримански подчерта, че всички решения за военно-техническа помощ от държавите, които вече оказват такава са взети не от парламентите, а от правителствата им.
„Всички активи и пасиви в държавата се управляват от МС. Затова именно Министерски съвет трябва да вземе решението”, каза още депутатът от ИТН.
„Срамно е българското правителство да натиска друга държава да решава вътрешно-коалиционни проблеми и да легитимират определени въртеливи движения”, каза от своя страна Даниел Митов от ГЕРБ. Колегата му Христо Гаджев подчерта, че няма как в България да се ремонтира украинска военна техника, както настоява Зеленски.
„Който е предложил да се ремонтира в България украинска военна техника, лъже нагло в очите”, заяви Гаджев. Той е категоричен, че страната ни няма възможност да помогне по този начин. Според него това е невъзможно да се случи и защото оръжията от Украйна няма как да бъдат превозени до България.
„Друго е положението, ако вземаме украинска техника и даваме друга. Това го правят други държави, ако това е вашето намерение, кажете го ясно, а не мълчете”, призова още Гаджев, който нарече политиката на правителството „щраусова”.
„Какво точно имате предвид под военно-техническа помощ. Това е руски израз между другото, съществува в руската литература. В западната има военна и техническа помощ. Ако ще подпомагаме Украйна с руска терминология, това е на ваша отговорност”, заяви още Гаджев.
„Решението за ремонт е изпразнено от съдържание. Нереалистичен ремонт, това е тъжна позиция, спасяваща едно управление. С подобна позиция не се решават фундаменталните въпроси - къде стои България, кои принципи отстоява, а сделките под масата ще продължат, мародерите ще продължат да мародерстват”, каза още депутатът от ГЕРБ.
Кореспонденцията от Володимир Зеленски
Исканията са в шест точки, първата се повтаря от друг документ
Посланикът на Украйна Виталий Москаленко е внесъл писмо до Народното събрание, малко преди началото на дебатите за предоставяне на военна помощ на Украйна, което е от президента Володимир Зеленски. Депутатите от „Продължаваме промяната” обясниха, че писмото било следствие от разговорите в Киев на премиера Кирил Петков и президента на Украйна Володимир Зеленски.
Странното е, че като първа точка от исканията на Зеленски до парламента е продължаване с подкрепата за членство на Украйна в ЕС. Но още на 19 февруари по време на Мюнхенската конференция за сигурност, Зеленски и Петков подписаха „съвместна декларация в подкрепа на европейската перспектива на Украйна”. Така точка първа от исканията на Зеленски са всъщност повторения от вече парафираната декларация преди повече от два месеца.
Ето и пълният текст на писмото, внесено от посланика на Украйна до българските депутати: „Уважаеми народни представители, въз основа на срещата и разговорите между президента на Украйна Володимир Зеленски и министър-председателя на България Кирил Петков, състояли се в Киев на 28 април т. г., като посланик на Украйна ви моля за предоставяне на следната помощ за Украйна:
1. Продължаване с подкрепата за членство на Украйна в ЕС
2. Помощ за украинските граждани, бягащи от войната
3. Осигуряване на възможност за изнасяне на украинското зърно във Варна
4. Засилването на енергийно сътрудничество
5. Ремонтна дейност на украинска военна техника във военните предприятия на България
6. Продължаване на доставките на хуманитарна помощ”.
Проф. Пламен Киров: Няма нужда от витиевати формули, гласуваха военна помощ
За коалиция като сегашната - орел, рак, щука и охлюв е нормално да се поиска писмо от чуждо посолство, с което да се потърси оправдание. Т. е. случи се това което се очакваше. Чудеха се каква формула да измислят, така щото цялата коалиция да гласуват. То се оказа, че коалицията е по-широка, защото включи и ДПС и ГЕРБ.
Единствена опозиция се оказа „Възраждане”. Всъщност, „Възраждане” в момента доста умело атакуват БСП, защото те няма откъде другаде да получат подкрепа при едни бъдещи избори, освен да изсмучат електорат от БСП. Големият губещ от всичко, което се случва е БСП, тъй като си губят от твърдия електорат и не могат да обяснят в крайна сметка какво точно са отстояли като позиция. Ако една военна техника е извадена от строя, повредена е и тя се ремонтира и отново се връща в една воюваща страна, какво е това? Доставка на оръжие. Защото една негодна техника вие привеждате в годност да стреля и да се водят военни действия с нея, следователно вие не ремонтирате, а изнасяте въоръжение.
При това, забележете, че става въпрос за ремонт на повредена техника, но ремонтът е безплатен за воюващата държава. Ако ние получавахме насреща пари, затова че ремонтираме и доставяме, може да се приеме, че има някакво отношение на вземане и давене, т. е. договор. А в момента ние оказваме военна помощ на Украйна. И това трябва ясно да се каже, а не да се крие зад витиевати формули. Дава се един смокинов лист на БСП да си го сложат на едни срамни места.
Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане”: Страната се управлява от екстремистка групировка
Страната не се управлява от българско правителство, а екстремистка групировка - от национални предатели и бивши чужди граждани. За българските нужди то е глухо, сляпо и дълбоко заспало. Това заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов от парламентарната трибуна. Когато едно правителство тръгне срещу интересите на своя народ, то вече не представлява своя народ, а някого другиго - някой, който дава нареждания и инструкции.
Нека никой не си прави илюзията, че ние, българите, не виждаме какво става. Това правителство иска война. Нека бъдат гласувани тези предложения в парламента. Щом правителството иска война, то ще я получи. Ние, българите, ще му я дадем, заяви още лидерът на „Възраждане”.
Слави Василев, политолог: Гласуването показа, че елитът ни е без политическо достойнство
Коалицията умело успява да ползва външно-политическа ситуация, за да си създава вътрешно-политически проблеми, което на дадения етап ми се струва не само недалновидно, но и контрапродуктивно въз основа на многото проблеми, които има да се решават именно в рамките на държавата ни. След като кабинетът не може да осъзнае, че обществото е не само разделено по отношение на войната в Украйна, но и струва ми се, че доминиращото желание в гражданите е за неутралитет.
Това не се разбира от правителството и то желае да наложи собствената си трактовка на тези сложни събития, нещо, което ще му коства голяма част от подкрепата. Гласуването в Народното събрание показа, че всички политици и партии, с изключение на тези, които гласуваха против, имат много малко политическо достойнство, защото то изисква съзнаването на обстоятелството, че ситуацията е извънредно сложна. Светът не е черно бял и българският политически елит не съзнава това.
Кристиан Вигенин: „Не” на войната и „Да” на дипломацията
БСП обяснява, че военно-техническата помощ не е свързана с оръжия
Червени: Ръководството е вкопчено във властта
Хуманитарната, финансова и военно-техническа помощ се свежда до 6-те точки в официалното искане на Украйна към България и нито едно от тях не е свързано с оръжия и боеприпаси. Това каза зам.-председателят на парламента и зам.-председател на БСП Кристиан Вигенин от парламентарната трибуна, в опит да оправдае гласуването на червените в подкрепа на предложението на „Продължаваме промяната” за помощта към Украйна.
Веднага в червените форуми във фейсбук се появиха гневни коментари, че дори ремонт на оръжия за Украйна не е правене на захарен памук и ръководството на „Позитано” 20 вече прави политика ден за ден, само да е вкопчено във властта. „Ние от БСП не приемаме войнствената реторика, включително от някои от нашите партньори в управлението”, каза Вигенин.
И продължи: „Приветстваме усилията на министър-председателя да омекотява разделителните линии, но тези усилия биха дали резултат само, ако нужните компромиси се направят от всеки един от партньорите в коалицията”. По думите му не сме на етап, в който трябва да взимаме решение за предоставяне на оръжия и боеприпаси на Украйна: „Така че нашата позиция е, че това, което се предлага, може да бъде подкрепено от нас”, уточни той. Кристиан Вигенин отбеляза, противно на внушенията, че България не е единствената страна от евросъюза, която не предоставя оръжия на Украйна. В подобна позиция са Австрия, Кипър, Малта, Ирландия и Унгария.
Според Вигенин коалицията има шанс да покаже, че може да проявява уважение към различията и да разчиства пътя на страната напред. „Не намирам за логично да се използва една война, за да се отървем от старото си оръжие и да получим ново. Все пак има някои граници на морала, които не могат да се прекрачват”, заключи зам.-председателят на НС и на социалистите.
Последвайте ни
12 Коментара: