Бивш зам.-военен министър разкри как Денков може да финтира Радев след отказа му за КСНС ВИДЕО
Няма данни задържаните за шпионаж българи на Острова да са имали връзка с лица у нас, посочи Божилов
Няма данни тримата българи, които бяха арестувани във Великобритания по подозрение в шпионаж в полза на Русия, да са имали връзка с лица в България. Това заяви пред Нова телевизия Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната.
„На този етап знаем само, че става въпрос за хора от българска националност. Няма информация да са извършвали някаква дейност у нас", поясни той.
„Великобритания е чувствителна към шпионските афери заради това, че на нейната територия бяха извършени няколко акта на насилие, които бяха свързани с Руското главно разузнавателно управление. Ето защо този случай ще има медийно отразяване, особено когато влезе в съдебна фаза. Но много неща няма да бъдат достъпни като информация за широката публика, най-вече какво точно са правили тези българи”, поясни Божилов.
По думите му подобни шпионски скандали се разиграват на територията на различни държави.
„Бях във Вилнюс по време на срещата на НАТО. Ключовото беше, че държавите членки трябва да затегнат сигурността, тъй като Русия засилва хибридните дейности. Руската държава се опитва да повлияе на страните членки на НАТО, за да спрат помощта за Украйна. Тези хибридни войни ще продължат, а интензитетът ще се усилва.
Това, което става в Черно море наистина е притеснително. Русия се опитва да наложи своето влияние по всякакъв начин”, допълни още бившият зам.-министър на отбраната.
"Един от най-мощните фактори на Русия за влияние върху България беше руският газ. Този фактор вече го няма. Затова се поставя въпроса да изградим устойчивост срещу всякакви влияния на Русия", посочи той.
"За мен е проблематичен отказът на президента за свикване на Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС), защото там се търси консенсус. Аз мисля, че правителството сега при тази позиция на президента би трябва да свика Съвета по сигурността, който е различен от КСНС.
Но по закон министър-председателят има право да покани народни представители, ръководители на парламентарни комисии, председателя а Народното събрание, президента. Т.е. всичко това, което се решава на КСНС при президента, може да бъде направо в Министерския съвет. Аз мисля, че сега е времето за лидерство, за решения, които не са популярни", обясни той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
9 Коментара: