България ще даде още 51.25 млн. евро гаранции заради К-19
В Народното събрание вече е внесен законопроект за ратифициране на подписаното споразумение с Паневропейския гаранционен фонд
В Народното събрание вече е внесен законопроект за ратифициране на подписаното споразумение с Паневропейския гаранционен фонд, чиято цел е да компенсира загуби, които евентуално ще понесе Европейската инвестиционна банка при отпускането на кредити за мерки за справяне с последствията от настоящата криза.
Общият размер на гаранциите, които фондът трябва да набере от държавите от ЕС, е 25 млрд. евро, като вноската на всяка страна се формира на базата на дела й в капитала на Европейската инвестиционна банка. И тъй като делът на България в ЕИБ е 0.21% от капитала, нашата страна ще трябва да предостави гаранции в размер на малко над 51.25 млн евро.
Срещу това търговските банки в страната ни, в рамките на усилията за справяне с кризата, ще могат да получават заеми и да участват в гаранционни схеми за обезпечаване на предоставяните от тях фирмени кредити, които са насочени най-вече към малки и средни предприятия.
Сегашният законопроект за ратификация на гаранционното споразумение идва по-малко от седмица, след като Народното събрание прие закон за предоставяне на гаранции по "Eвpoпeйcĸи инcтpyмeнт зa вpeмeннa пoдĸpeпa c цeл cмeĸчaвaнe нa pиcĸoвeтe oт бeзpaбoтицa пpи извънpeдни oбcтoятeлcтвa вcлeдcтвиe нa избyxвaнeтo нa К-19", по-известен като програмата SURE.
Πo тaзи пpoгpaмa EK e пpeдвидилa дa paзпpeдeли мeждy cтpaнитe члeнĸи 100 млpд. eвpo, ĸaтo зa цeлтa тe щe тpябвa дa пpeдocтaвят гapaнции зa 25 млpд. eвpo. B тaзи cxeмa пapитe, ĸoитo очаква да пoлyчи Бългapия пoд фopмaтa нa зaeм, ca 511 млн. eвpo, нo зa дa cтaнe тoвa, пъpвo пpaвитeлcтвoтo ни бе принудено дa дaдe гapaнции зa близo 107.5 млн. eвpo.
С приемането на проектозакона за ратификация на споразумението с Паневропейския гаранционен фонд общият размер на гаранциите, с които правителството ни ще се ангажира, за да получава заеми от различни структури на ЕС, ще надхвърли 158.75 млн. евро. И това няма да е краят на този тип ангажименти.
Все още няма пълна яснота какъв ще е общият размер на гаранциите, които държавата ни ще бъде принудена да предостави в рамките на общия план за икономическо възстановяване, който предстои да бъде одобрен от Европейския парламент.
Във всеки случай тези действия потвърждават правилото, че в клуба на богатите безплатни обяди няма, независимо на какво ниво на развитие е дадена държава, която участва в него. Член ли си, ще си плащаш не само редовния членски внос, но и всички извънредни вноски, които ръководство на клуба сметне за нужно.
Хубавото на тези гаранционни споразумения е, че гаранциите са условен ангажимент и до реално плащане по тях може никога да не се стигне. Лошото е, че те са форматирани по правилото на колективната солидарност, а именно, че може да се наложи да плащаш за чужди грешки и/или безхаберно и безотговорно поведение
А да не забраваме, че срещу тези гаранции няма да получаваме помощи или грантове (безлихвено възмездно финансиране), а заеми, които не само ще трябва да връщаме, но и по които ще трябва да плащаме лихви. В клуба на богатите е така. За просяци, които чакат подаяния, място не би трябвало да има.
Последвайте ни
0 Коментара: