Борисов нахлу на срещата в НС, докато Добрев и Василев си крещяха и... ВИДЕО
Ще имаме ли 25 гласа за "Уестингхаус" или 7 за и останалите против, попита бившия енергиен министър
Високо напрежение по време на срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ. Думата взе Асен Василев "във връзка с публичните финанси и спиране на корупционните течове".
"Г-жо Габриел ще ви кажа аз какво установих, докато бях министър на финансите. В България дълги години е провеждана политика, която показва, че средствата са отивали в малко фирми и хора и е довело до един феномен, че неравенствата в България са нараснали и то драматично. Използвахме европейския модел, който показва широк достъп до тези средства. Оказва се, че "Лукойл" са платили половин милиард повече данъци, отколкото правителството планира да събере тази година", отбеляза Василев.
"Въпросът е политически - латиноамериканската или европейската философия е по-близка до политиката, която трябва да се води у нас", попита той кандидатът за премиер на ГЕРБ.
"Европейската", категорично отговори Мария Габриел.
Асен Василев благодари на кандидатът на ГЕРБ за бързия отговор.
Делян Добрев се намеси и заяви емоционално, че "латиноамериканският модел" е бил наложен от управлението на ПП и попита къде са отивали 1-1,50 лв. надценка на горивата и 30% давани на посредниците.
"Тук сме дошли да говорим - ще участвате или няма да участвате в кабинет. Очевидно вие няма да участвате в кабинет. Моят въпрос към вас е - като се стигне до гласуване, например на бюджета, имате ли някакво вътрешно решение в коалицията да гласувате по един и същи начин. Ще гласувате както ви кажат от Промяната, или ще гласувате поотделно?
Ще имаме ли 25 гласа за "Уестингхаус" или 7 за и останалите против? Ако нямате да участвате в правителство, трябва да знаем, вашите 64 гласа монолитни ли са или едните са гласове вляво, другите вдясно", контрира той на висок тон.
Теменужка Петкова също влезе в острия дебат и отбеляза, че именно днес стават "точно две години, откакто публичните финанси не се управляват по европейски модел".
"През юли 2020 г. България влезе в чакалнята на еврозоната благодарение на ПП ГЕРБ. Към днешна дата обаче публичните финанси на България са в трагичен вид. Това, което се получи е, че България днес има рекорден дефицит.
България ще има изключително висок дълг. Българските граждани трябва да знаят кой ще плати тази сметка. И един от най-големите рискове, които стоят пред нас е, че ЕК може да стартира процедура по свръхдефицит. Състоянието на публичните финанси беше европейско, когато управляваше ГЕРБ", каза тя.
"Какво общо има тоя разговор с формирането на правителство", попита Томислав Дончев.
В този момент в залата влезе Бойко Борисов и зае своето място, но не взе думата. Това тушира напрежението до някаква степен.
"Това, което разбирам е, че е форма на предварителен парламентарен контрол по отношение на премиера", ядоса се Дончев.
Кирил Петков обясни, че просто искат да обсъдят всички възможни политики и да се води разговор, който би добавил допълнителна стойност, когато кандидатът за премиер говори.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: