Борисов с революционно К-19 предложение: Обяви ли се червен код, веднага цяла Европа... ВИДЕО
Ние загубихме най-важната битка - за психическото здраве на хората, заяви премиерът, който участва в дискусия с лидерите от Централна и Югоизточна Европа
Министър-председателят Борисов изрази притеснения, че и към този момент държавите членки не разполагат с единен медицински протокол за действия при COVID-19 в контекста на очакваната втора вълна.
"Още нямаме ваксина", добави българският премиер.
"Няма по-добро място от ЕС. Но сме септември, идват зимните грипове, има миграционна вълна, която също разнася К-19, има чудовищен спад на БВП в цял свят. Предлагам да създадем спешно медицински щит", каза Борисов.
"Ние загубихме най-важната битка - за психическото здраве на хората. Всеки сутрин се буди с мисълта дали има сигурност. Ние какво им казваме всеки ден - идва втора вълна, която ще е по-лоша от първата", добави той.
"Всички искаме да бъдем по-добре подготвени и да реагираме по-ефективно на кризите. В рамките на ЕС е необходима солидарност и единомислие между държавите членки, за да бъдем силни в справянето с кризата", подчерта премиерът Бойко Борисов.
Премиерът приветства и подкрепя инициативата на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен за глобален отговор на пандемията, която от първата кампания за събиране на средства през май 2020 г до началото на август е събрала близо 16 милиарда евро.
"Това е силен и ясен сигнал за глобална солидарност", изтъкна българският министър-председател. Борисов даде и положителна оценка на адаптирането на триото, председателстващо Съвета на ЕС – Германия, Португалия и Словения, към предизвикателствата на пандемията и насочването на усилията за осигуряване на бързо икономическо и социално възстановяване, което да доведе до засилване устойчивостта на Европа.
В изказването си премиерът Борисов фокусира вниманието на лидерите и върху значимостта от бъдещото развитие на държавите от Западните Балкани и счита, че Европа трябва да остане последователна в изпълнението на ангажиментите си към приобщаването им.
"Следва да продължим да подкрепяме процеса на реформи в тези държави. За нас е важно поддържането на добросъседските отношения и изграждането на общи регионални проекти, които ще допринесат за социалното и икономическо развитие", подчерта министър-председателят.
Борисов припомни, че съвместното председателство на Берлинския процес с Република Северна Македония през 2020 г цели подобряване свързаността и интеграционния процес в региона с цел постигане на стабилност, мир и просперитет.
В речта си премиерът Борисов акцентира и върху другото предизвикателство пред Европа – Брекзит, като подчерта, че основен приоритет е постигането на възможно най-близко сътрудничество с Обединеното кралство, което да гарантира максимална приемственост.
"Какъвто и да е резултатът от преговорите, ЕС и държавите членки трябва да бъдат подготвени. От особена важност за България е гарантиране на правата на гражданите след Брекзит, заедно със сътрудничеството в редица области", категоричен беше българският премиер.
Пред лидерите от Югоизточна Европа министър-председателят Бойко Борисов подчерта, че в този изключително важен момент от развитието на Европа е нужно държавите да останат обединени и да покажат, че могат да се справят ефективно с настоящите предизвикателства.
"Трябва да адаптираме политиките си и да продължим работата си по всички приоритети", допълни българският премиер Борисов.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Публикувахте от Бойко Борисов в Понеделник, 31 август 2020 г.
Видя се, че дори в условията на пандемия Европа и светът не са готови. Март месец се надпреварвахме коя държава първа ще...
Публикувахте от Бойко Борисов в Понеделник, 31 август 2020 г.
Последвайте ни
26 Коментара: