Министър Цецка Цачева и Директорът на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова да понесат отговорност за кризата с Търговския регистър и да напуснат постовете си незабавно. Това заяви заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков.
Зарков добави, че БСП очаква отговори на редица въпроси, но не от тях. Ако не последват оставките на Цачева и Даскалова, в първите дни на парламента това ще е основна точка, която ще разискваме. „Безпрецедентната криза с един от най-важните електронни регистри в страната не може да остане просто така. Щетите за фирмите и неправителствените организации - онези, които са пряко засегнати от срива на базите данни, тепърва ще се изяснява. Последиците за бизнеса, за доверието в институциите, способността на българската държава да изгради ефективно електронно управление, са ясни.Те са трагични. Затова трябва да се носи отговорност“, категоричен бе Зарков. По думите му пряката отговорност е на директора на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова, която е допуснала това да се случи, а политическата отговорност е на министър Цецка Цачева, защото тя е била запозната с неадекватността на управлението в агенцията и не е взела никакви мерки.

Зарков обяви, че БСП разполага с доклад, адресиран до Цецка Цачева, който е съставен от Инспектората към ресорното ѝ министерство. „Докладът е постъпил при нея в началото на тази година. Той е от извършена проверка в Агенцията по вписванията. В него се съдържат тежки констатации за начина на управление на г-жа Даскалова и много ясна препоръка към министъра - да се потърси дисциплинарна отговорност на Зорница Даскалова, изпълнителен директор на Агенцията по вписванията, на основание неизпълнение на трудови задължения предвидени в закона. „Поне от февруари насам министър Цачева е знаела, че Зорница Даскалова не изпълнява трудовите си задължения по закон и не е предприела никакви действия за това“, каза още зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“. Зарков каза още, че не е далеч от мисълта, че първоначалното внушение за хакерска атака е имало за цел да прикрие небрежността и некомпетентността при този чувствителен регистър. „Съмненията не могат да бъдат разсеяни от Министерство на правосъдието и от директора на Агенцията по вписванията, не и при това ръководство”, категоричен бе Крум Зарков. 
 
„Кризата с Търговския регистър и реакцията на отговорните институции може да бъде определена само като некомпетентност. Вместо бързи реакции от страна на Агенцията по вписванията и Министерство на правосъдието, получихме само мълчание”. Това каза от своя страна заместник-председателят на БСП Деница Златева.

Тя добави, че левицата е изчакала да тръгне поне частично Търговският регистър и да се види кой ще понесе отговорност за тази безпрецедентна криза, израз на лошо управление на Агенцията по вписвания и Министерство на правосъдието. „Днес става ясно, че четири диска от Агенцията по вписванията са изгорели и се полагат усилия за възстановяване на информацията. Другата новина от заседанието на МС е, че ще се прави мегахранилище за архиви на електронните данни след срива на Търговския регистър“, каза Златева. Тя попита, вярно ли е, че за периода август 2017 – юни 2018 г. Агенцията по вписванията е оставена без обслужване на сървърите, дисковите устройства и устройствата за архивиране и е правено само аварийно такова? „Вярно ли е, че поради забавяне от почти три седмици на вписванията на заявления в Търговския регистър при регламентиран три дневен срок е закъсняла поръчката за надграждане на капацитета на сървърите и архивиращите устройства”, попита още тя.

Деница Златева попита институциите,  има ли разписана политика за управление и сигурност на информацията, спазва ли се тя, кога последно е била одитирана и от кого, и какви са предписанията на одитиращата институция, има ли архив на Агенцията и къде се съхранява той? „От днешното заседание на МС стана ясно, че Държавна агенция електронно управление започва да прави одит на всички информационни системи, затова резонният въпрос е, какво са правили до момента”, заяви зам.-председателят на БСП. 

Тя добави, че се е запознала  с два европейски проекта на Агенцията по вписванията – за надграждане на Търговския и имотния регистър. „Няма как да си обясня дейност на козметичен салон в проект за надграждане на двата регистъра  на стойност над 3,5 млн. лв.”, уточни тя. Златева каза още, че не е учудена от това, защото щом е възможно софтуерна фирма да доставя ваксини по обществена поръчка, явно и козметичен салон може да надгражда системата на Агенцията по вписванията.  

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ