Парламентът прие окончателно на второ четене държавния бюджет за 2024 г.

Гласуването на текстовете беше на три заседания тази седмица, като първото беше извънредно – в понеделник.

За пръв път от 3 години в парламента е приет редовно бюджет.

В понеделник бе приета макрорамката на бюджета за догодина. Предвидените приходи, помощи и дарения в държавния бюджет за 2024 г. са общо 43 406 519 700.

От тях данъчните приходи се предвиждат да са общо 38 116 002 000 лв., от тях от корпоративен данък - близо 6 млрд. лв. Предвидените приходи от данък добавена стойност са 18 626 102 000 лева. Вчера депутатите гласуваха голяма част от бюджетите на министерствата, средствата за култура, образование, здравеопазване, сигурността.   

Размерът на еднократната помощ за ученици, записани в 8. клас за учебната 2024-2025 г., е 300 лв., записа парламентът в държавния бюджет за следващата година. По 300 лв. ще получават и децата в първи, втори, трети и четвърти клас.

Размерът на еднократната помощ при раждане на дете по Закона за семейните помощи за деца за 2024 г. е: за първо дете  – 375 лв., за второ – 900, за трето – 450 лв., за четвърто и всяко следващо – 300 лв. Допълнителната помощ за дете с установени трайни увреждания 50 и над 50 на сто до навършване на 18 години ще е 100 лв.

Държавната субсидия за един получен действителен глас по Закона за политическите партии за 2024 г. е 8 лв., гласуваха депутатите.

Минималният размер на фискалния резерв към 31 декември 2024 г е 4,5 млрд. лв. 

Максималният размер на държавния дълг към края на следващата година не може да надвишава 48 млрд. лв., а таванът на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината по реда на Закона за държавния дълг, е 11,7 млрд. лв. 

Парламентът реши държавните висши училища да могат да поемат дълг в общ размер до 20 млн. лв. за финансиране на проекти чрез финансови инструменти. Той се поема съгласувано с министъра на образованието, след преценка от негова страна на възможностите съответното ВУЗ да обслужва плащането по дълга.

Бюджетните организации, настанени в сгради държавна или общинска собственост, не заплащат наем, записа Народното събрание.

Парламентът гласува на второ четене и бюджетите на общините за делегираните от държавата дейности за следващата година.

Общата субсидия за делегираните от държавата дейности за община Бургас е 227 068 800 лв., а целева субсидия за капиталови разходи е 4 072 100 лв.

За Варна общата субсидия е 309 880 700 лв., за капиталови разходи – 5 791 100 лв.                  

За Пловдив е заложена обща субсидия от 344 978 000 лв., за капиталови разходи – 5 364 100 лв.

Русе ще получи обща субсидия от 137 214 100 лв., парите за капиталови разходи са 3 457 400 лв.

За Столична община е предвидена обща субсидия от 1 090 472 900 лв., за капиталови разходи на столицата са заделени 23 457 300 лв.

Община Стара Загора ще получи обща субсидия от бюджета от 147 199 800 лв., а за капиталови разходи – почти 6 млн. лв.

Въз основа на акт на Министерския съвет (МС), по предложение на министъра на енергетиката, държавата може да придобие вземания на „Българския енергиен холдинг“ (БЕХ) и „Булгаргаз“ от „Топлофикация София“ с номинален размер до 1,6 млрд. лв., реши парламентът с приета на второ четене разпоредба от законопроекта за държавния бюджет за 2024. Това може да стане по цена, определена от независим оценител, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи.

За плащанията по придобиването на вземанията МС ще извършва промени по бюджета на Министерството на енергетиката по реда на Закона за публичните финанси, гласуваха депутатите.

Това, че Министерският съвет ще придобие задължения към БЕХ, не означава, че ще придобие контрола над холдинга, каза министърът на финансите Асен Василев в отговор на опасения на депутати от опозицията.

Народното събрание въведе компенсация за цената на електроенергията, заплащана от детските градини, училищата, храмове. Това стана с гласуваното на второ четене предложение на народните представители Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски, Йордан Цонев, Теменужка Петкова, Венко Сабрутев в разглеждания законопроект за държавния бюджет за 2024 г. 

Според гласуваната разпоредба „компенсация за покриване на разходите за електроенергия в детски ясли, детски градини, яслени групи в детските градини, училища, детски спортни школи, читалища, молитвени домове, храмове, манастири на регистрирани вероизповедания, вписани в регистъра по Закона за вероизповеданията, се предоставя до регулираната цена за крайни битови потребители, утвърдена от Комисията за енергийно и водно регулиране и приложима за съответния период“.  

Депутатите отхвърлиха предложението на левицата за увеличаване на сумата за размера на данъчно облекчение за отглеждане на деца, ползвано по Закона за данъците за физическите лица за 2024 г.

При ползване на данъчни облекчения за деца сумата, която се приспада от годишните данъчни основи, е за едно, ненавършило пълнолетие, дете - шест хиляди лв. при две, ненавършили пълнолетие, деца - 12 хил. лв. При три и повече, ненавършили пълнолетие, деца - 18 хил. лв. Остава възможността данъчното облекчение да бъде ползвано авансово. При ползване на данъчно облекчение за деца с увреждания сумата, с която се намаляват годишните данъчни основи, е 12 хил. лв. 

За 2024 г. общият лимит на капиталовите разходи по консолидираната фискална програма е 9 994 003 700 лв., определи парламентът при гласуването на текстове от държавния бюджет за следващата година.

Министърът на регионалното развитие сключва с кметовете на общините споразумения (със срок на изпълнение и въвеждане  в експлоатация до 31 декември 2026 г.) за финансиране на  проектиране, строителство, основен ремонт и реконструкция на нови и съществуващи улици, тротоари и съоръжения; нови и съществуващи общински пътища; водоснабдителни и канализационни системи, публична общинска собственост; сгради, публична общинска собственост, в които се предоставят обществени услуги; обекти на общинската спортна инфраструктура; благоустройствени строежи и дейности в населените места в т.ч. площадки, пешеходни и велоалеи, обществени паркинги.

Средствата за финансиране се предоставят от държавния бюджет. Недопустими за финансиране са разходи, за които има осигурени пари от Европейските структурни и инвестиционни фондове или чрез други европейски инструменти, както и със заемни средства.

Общата максимална стойност на разходите за 2024 г. по сключените споразумения със съответната община се определя в зависимост от категорията на общините, съгласно заповедта на министъра на регионалното развитие.

За общини с категория 1 – до 50 млн. лв.; категория 2 - до 30 млн. лв., общините с категория 3 – до 15 млн. лв., категория 4 – до 10 млн. лв., а общините с категория 5 – до 6 млн. лв. За общините с население над 180 000 души по данни на НСИ към 31 декември 2022 г. общата максимална стойност на сключените споразумения може да бъде до 100 млн. лева.

Общините финансират за собствена сметка разходите за дейности, надвишаващи общите максимални стойности за категориите общини, записаха депутатите.

Неусвоените към 31 декември 2023 г. средства по бюджетите на общините от трансфера за други целеви разходи, постъпили по чл. 89 от Закона за държавния бюджет за 2021 г. и чл. 55 от държавния бюджет за 2022 г., се възстановяват в държавния бюджет не по-късно от 31 март 2024 г., гласува парламентът.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук