По Коледа държавата обичайно е притихнала -между голямото пътуване, пазаруване и ядене, институциите изпадат в летаргия. И дори много големи кризи трудно вадят тромавата държавна машина от летаргията й. Не само по празници обаче институциите в България спят, а най-голямото препятствие пред държавата в зимния сезон всяка година се оказва… именно зимата. С всички трудности, които иначе нормалният за този сезон сняг носи. Като липсата на ток, например.

От вече няколко денонощия жителите на стотина населени места в страната живеят на тъмно и студено и посрещат Коледата съвсем по библейски – като първите християни, които живеели в пещерите. В 21-ви век, в европейска България токът се оказва лукс, за който трябва да се молим и да протестираме.

Кризата идва само няколко дни, след като на последното си заседание за тази година кабинетът реши да отпусне на ЕРП-тата внушителната сума от 327 млн. лв. за модернизация на иначе уж поддържаната от тях електропреносна мрежа у нас. Проблемът с липсата на ток все още не е решен в повечето села и градове, въпреки че няколко нощи аварийни екипи работиха по отстраняването му. За да подпомогнат засегнатите, от служебното правителство дори отделиха 2 млн. лева от бюджета. Заради тежката ситуация енергийният министър извика КЕВР, ЕСО и електроразпределителните дружества на спешна среща. На нея министърът - Владимир Малинов, е настоял до края на петъчния ден повредите да бъдат отстранени и захранването да бъде възстановено.

„В случай че това не се случи, на клиентите следва да бъдат изплатени неустойките, предвидени в общите условия на договорите за достъп до съответната електроразпределителна мрежа“, опита се да замаже положението енергийният министър. Само че въпросните неустойки са в размер на 20-30 лева на домакинство и както казват хората ЕРП-тата „бълха ги ухапала“ да платят тези суми. А пък невероятните бонуси от 20-30 лева няма как да стоплят стоялите денонощия в студа хора. Защото, видно от случващото се вече години наред, вместо да правят инвестиции в електропреносната мрежа (които иначе калкулират всяка година в сметките ни за ток) ЕРП-тата предпочитат да платят някоя и друга неустойка на побеснелите от липса на ток клиенти. И то само на тези, които имат нервите да извървят цялата административна процедура, за да получат заветните 30 лева. И така до следващата зима и до следващия голям сняг.

Тази година обаче КЕВР ще се захване да провери какво се случва с обещаните от десетилетия инвестиции на ЕРП-тата. Ще го направи обаче, само защото призив за такава проверка отправи лидерът на ДПС – Ново начало Делян Пеевски, който се оказа единственият политик, следящ кризисната ситуация в страната. Другите просто за пореден път бяха заспали.

„Фактът, че повече от 200 населени места са без ток, е скандален“, заяви Пеевски в позиция, изпратена на 27 декември. „Още по-тревожно е това, че министърът “плаши” ЕРП-тата, които са отговорни, с неустойки! Хората, бедстващи дни наред по празниците, неустойки не ги топлят!“, заявява в позицията Пеевски. И настоя КЕВР незабавно да започнат проверка на инвестициите и техническата обезпеченост на мрежите, ако кризата продължи, да се пристъпи към най-строги санкции като отнемане на лицензите на дружествата. 

„Защото за това да имат ток 24/7 всички български граждани са платили. Ако КЕВР не се задейства срочно, аз ще сезирам всички компетентни органи за пълна проверка на електроразпределителните дружества. Няма нито една причина в 21-ви век да се допуска хиляди да останат без ток в европейска България и това да остане ненаказано за отговорните дружества“, завърши лидерът на ДПС-НН.

На петия ден от кризата с липсата на ток, КЕВР обяви, че започва незабавно извънредна проверка на трите електроразпределителни дружества и на "Електроенергийния системен оператор". В съобщение до медиите от комисията уточниха, че експерти "ще проверят по документи и на място изпълнението на лицензионните задължения на дружествата". Ще се обърнело внимание на изпълнението на техните инвестиционни програми за развитие, поддръжка и ремонтни дейности по мрежата. Резултатите от извънредната проверка щели да бъдат обобщени в доклад. „Въз основа на изводите и заключенията регулаторът ще прецени, в съответствие с изискванията на Закона за енергетиката, дали са налице основания за предприемане на административни мерки по отношение на проверяваните дружества“ - подчертават от КЕВР. Все е нещо, ако го сравним с нищоправенето на институцията до този момент. Но е крайно недостатъчно и изцяло по познатата на всички максима - ако не искаш една работа да се свърши, назначи комисия, която да напише доклад.

Поради това, няколко дни по- късно, Пеевски поиска и оставките на безпомощното да се справи със ситуацията КЕВР. Съвсем справедливо и закономерно. България е държавата освен със заспалите институции и с безпомощните да се справят с кризи органи. “Призовавам ги да не се крият на топло зад метеорологичните условия, изтеклите мандати или недостатъчните правомощия, а да поемат отговорността за това, че не могат да се справят с неизправните ЕРП-та... Този фарс трябва да приключи и на хората трябва да бъде възстановено електрозахранването“, заяви лидерът на ДПС - Ново начало.  

Пак трябва Пеевски да се намеси, както направи и миналата година при абсолютно същата ситуация. Тогава в началото на декември 2023 г. отново десетки населени места останаха няколко денонощия на тъмно и студено, а тогавашният премиер Николай Денков беше зает да си мечтае до коя нова дестинация да лети, вместо да се занимае с проблемите на хората. Наложи се председателят на ДПС да зададе въпроса, който всички се питаха: „Къде е премиерът?“, за да се сети Денков да погледне по-далеч от жълтите павета и да види проблемите на хората. 

Всъщност точно по това време от социологическо проучване стана ясно, че лидерът на ДПС Делян Пеевски има най-голямо влияние при вземането на политически решения.

„Ние имаме маркери, с които мерим това влияние. На въпроса кой политик има най-голямо влияние при вземането на политически решения, на първо място хората посочват Делян Пеевски, на второ - Бойко Борисов“, обясни тогава социологът Добромир Живков. С други думи хората много ясно разбират кой носи отговорност в Народното събрание и чия дума се чува най-силно. Оттогава досега са минали повече от 12 месеца, а вече е видно, че и сега Пеевски е основен двигател за решаването на спешни кризи – и тогава и сега.

Всъщност той е и фигурата в парламента, която или инициира или подкрепя яростно всяка една важна за обществото или евроатлантическата насоченост на страната законодателна промяна. През законите, разтурващи господството на „Лукойл“ у нас, през нормативните промени, засягащи проблеми като борбата с домашното насилие, та дори и осигуряването на военна и хуманитарна помощ за Украйна – всичко това се случва заради активната роля на Пеевски в парламента.

Беше и гласът на разума по време на тежките преговори с протестиращите енергетици и миньори и основен мотор при внасянето на различни законодателни инициативи за разрушаването на руския хегемон у нас. С две думи - ако се търси начин нещо да бъде свършен в тази държава, нужен е Пеевски. От скандала с Руската църква, през недостига на инсулин до прекратяването на концесията на Лукойл за пристанище „Росенец“ – всички тези проблеми са намирали решението си след действия на лидера на ДПС – Ново Начало. 

И докато държавата е в летаргия, е добре, че има поне един „дежурен“ като Пеевски, който от време на време да разтърсва институциите и да кара да се сещат, че основната им функция е да служат в името на суверена.