Ако има решение на българското правителство, противоречащо на рамковата позиция за РС Македония би било нередно. Преди малко човек от кухнята на правителството сподели за подобна опасност. Процесът на интеграцията на Западните Балкани стартира от нас, но това не бива да се случва насила, така че едната страна е надвила над другата. Това заяви зам.-председател на ГЕРБ Томислав Дончев в предаването „Лице в лице“ по bTV.

По думите му има път към демокрацията, който македонците трябва да извървят.

Зам.-председателят на ГЕРБ коментира и трите шока, които са преживели днес. „Г-н Петков не отговори на нито един въпрос, свързан с Gemcorp, за сметка на това освети операция на военното разузнаване, свързана със спасяването на българските моряци. В НК има точка за подобно разкритие“, обясни Дончев.

По думите му правителството до момента е свършило нула. „Министър-председателят единствено често увеселява българските граждани, но ситуацията е много лоша“, предупреди той.

„80% от Плана за възстановяване е същия, като този на ГЕРБ. Има добавени спорни точки, като тази за завода за батерии, който насочва към хора, близки до властта. Дори повърхностният прочит показва, че парите за бизнеса са с 230 милиона по-малко от заложените в нашия план. Имам силни подозрения, че голям част от тези средства са се превърнали в кредити. Надявам се все пак България да има план след едногодишно забавяне“, заяви Томислав Дончев.

Той добави, че се притеснява и от поетите ангажименти на правителството към ЕК, за да одобри Плана ни за възстановяване. „Един такъв е, че трябва да договаряме проекти за по 1 млрд. на месец, за да не загубим средствата по него. Аз се съмнявам, че това е постижимо без никаква корупция, каквато заявка дадоха управляващите. Друг касае въглищните централи. Трето, което е притеснително е за преструктурирането на БЕХ. Това е искане на ЕК от доста време, за да не може да има крос финансиране от едно дружество към друго“, посочи зам.-председателят на ГЕРБ.

На въпрос защо в такъв случай от ГЕРБ не поискат вот на недоверие на правителството, Томислав Дончев заяви: „Вотът на недоверие е политически знак. При такъв интензитет на кризи от какъв знак от опозицията има нужда? Ние говорим за обвързване и пазарлъци за това кой да е шеф на БНБ и парите за пътища. Изборът на шеф на БНБ не трябва да се политизира“, подчерта Дончев.