Само премиерът Бойко Борисов и председателят на парламентарната комисия по култура Вежди Рашидов ще бъдат приети от турския президент Реджеп Ердоган в резиденция „Тарабия” край Босфора, съобщава „Труд”. Срещата ще е в неделя, веднага след тържествения молебен в обновената Желязна църква. Предвидено е разговорът да продължи около половин час.

Турският президент е в приятелски отношения с Вежди Рашидов и това е причината той да присъства на всички срещи между Борисов и Ердоган. През декември от интервю на Рашидов пред „Труд” стана ясно, че в голяма степен заслугата за връщането на имоти на българската екзархия в Истанбул е негова. Рашидов разказа, как по време на официален обяд, даден от Ердоган за българска делегация, водена от Борисов той поставел въпроса за имотите и след няколко месеца нотариалните актове били в ръцете на шефа на дирекцията по вероизповеданията Емил Велинов. В делегацията, водена от Борисов за тържествения молебен в реставрираната църква „Свети Стефан” в Истанбул са българският патриарх Неофит и главния мюфтия Мустафа Хаджи.

Очаква се Вселенският патриарх Вартоломей и българския патриарх Неофит заедно да отслужат тържествения молебен в ремонтираната Железна църква. Събитието ще протече при затегнати мерки за сигурност, районът на църквата ще бъде отцепен в радиус от 2 километра. Ремонтът на църквата „Св. Стефан” продължи 7 години и струва около 16 млн. турски лири /приблизително 3,5 млн. евро/, от които България е предоставила целево два транша за 200 000 и 190 000 евро.

Във вътрешно архитектурен план е осъществена цялостна подмяна на пода на първия етаж, реставрирани са всички декоративни елементи по олтара, иконописите, двата патриаршески трона и иконостаса. След изграждането на нов фундамент на храма е оформено многофункционално помещение-крипта, което ще бъде използвано като изложбена зала и място за културни прояви на българската общност. Изградена е съвременна климатична и вентилационна система. Подменени са всички пейки за богомолците и посетителите на църквата.

Във външно архитектурен план е извършен цялостен ремонт на металните конструктивни и корпусни елементи на храма. Подменено е изцяло покривното покритие. Променена е и хоризонталната планировка на двора на храма, като са запазени и изцяло обновени гробните места на погребаните в храма видни български възрожденски духовници. Цялостно е изградена оградата на двора, като са запазени оригиналните декоративни елементи. Българската православна общност в Истанбул наброява около 500 души. Тя е концентрирана предимно в Истанбул.  

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ