Интрига се заплита с името на равноотдалечения премиер след тези думи на Атанасов
Кои са политическите фигури, които могат да отговорят на този профил?
Кого си е харесал лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов за равноотдалечен премиер? Този въпрос неминуемо е възникнал в съзнанието на всеки, изкушен от политиката зрител, който е гледал участието на генерала в сутрешния блок на Нова телевизия, пише Епицентър бг.
Още повече, че самият Атанасов даде жокер, ако проследим какво заяви по-рано днес.
Описвайки равноотдалечения премиер, той каза, че „един много ерудиран български дипломат, с много добро име пред нашите партньори на Запад и дългогодишна кариера би могъл да бъде такъв кандидат. Също така човек, който много добре познава международната политика“.
И продължи да вае образа на евентуалния бъдещ стопанин на "Дондуков" 1, добавяйки, че това е "например човек с богата биография, който е бил на върха на кариерата си. Някой бивш конституционен съдия."
Кои са политическите фигури, които могат да отговорят на този профил?
С други думи, да са личност "високо авторитетна, равно отдалечена от партиите, относително самостоятелна при вземането на своите решения."
Да почнем да правим списък:
- Дипломат с авторитет на Запад и с вътрешнополитически опит е Николай Младенов.
Младенов е бивш депутат в 39-ото Народно събрание и бивш министър на външните работи и на отбраната в първия кабинет на Бойко Борисов. Бе и депутат в Европейския парламент.
Националната политическа арена обаче отдавна му е тясна. Бе специален представител на генералния секретар на ООН и ръководител на мисията на ООН в Ирак. А по-късно и специален координатор за Близкоизточния мирен процес от страна на световната организация.
- Профил на дипломат от кариерата с авторитет на Запад и с вътрешнополитически опит има и Марин Райков, който в момента е посланик на България във Великобритания. Той е ръководил мисиите ни във водещите западно-европейски столици: Рим и Париж, бил е зам.-министър на външните работи.
Райков веднъж вече е бил премиер - начело на служебното правителство, назначено през 2013 г. от президента (2012 - 2017 г.) Росен Плевнелиев.
- На условието - конституционен съдия, с богата биография, който е бил на върха на кариерата си , отговаря бившият премиер Филип Димитров. Той е бил и депутат в три парламента - в 36-тия, 37-мия и 40-тия. Има и дипломатически опит като посланик на България в ООН, САЩ и Грузия.
Мандатът на Димитров като конституционен съдия свършва "навреме", за да поеме евентуален премиерски пост - през ноември 2024 г.
Вероятно и тримата изброени политици в мислите на ген. Атанасов сигурно отговарят на условието "равноотдалечен". Всеки от тях обаче има своите политически пристрастия, които особено опонентите ще навират в очите на всички. А и неслучайно анализатори обичат да повтарят, че и "Господ да слезе от небето, все ще му намерят някой кусур".
Не бива да се забравя и че формулата на ген. Атанасов е формула на ген. Атанасов. И евентуалните бъдещи политически партньори ще я разглеждат точно през тази призма.
Впрочем, списъкът може да се продължи и с проекто-имената на Кирил Петков, които той упорито крие, за да не попаднат във фокуса на медиите.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Последвайте ни
1 Коментара: