„В разговорите с България има документ, който Република Северна Македония е готова да приеме, но докато от България не бъде получен приемлив и за нея отговор, няма предпоставки да бъдат информирани депутатите и обществеността в Република Северна Македония (РСМ).“ Това каза днес на пресконференция министърът на външните работи Буяр Османи, цитиран от БТА.

По думите му съществуват десетки нон пейпъри и предложения в преговорите.

„Ще повторя оценката - има напредък в мисленето как да се преодолее този проблем, но не мога да кажа, че има един документ, който е в пълно съгласие с българското правителство, за да мога да информирам незабавно депутатите, да споделя документа и да информирам обществеността“, каза Османи.

Думите на Османи идват в навечерието на посещението на вицепрезидента Илияна Йотова, премиера Кирил Петков, бившия външен министър Екатерина Захариева (ГЕРБ) и лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Те трябва да пристигнат в Битоля в събота (16 април). Делегацията ще присъства на откриването на културен клуб на Сдружение "Ванчо Михайлов" в Битоля. След това се очаква Йотова и Захариева, както и Костадинов, да заминат за Охрид.

Съобщението на Буяр Османи за някакъв "готов документ", който само очаква съгласието на българската страна, е най-малкото странно. В България нито една институция не е получавала такъв документ, той не е бил обсъждан нито в правителството, нито в Народното събрание. Няма данни да е представян и на президента Радев, който твърдо отстоява българската позиция, закрепена в Рамковата позиция на България и Декларацията на Народното събрание.

Всичко това само засилва съмненията, че премиерът Кирил Петков е поел някакви ангажименти, които се държат на тъмно от обществеността и държавните органи на страната.

Министърът на външните работи на Република Северна Македония отказа да коментира дали има вътрешнополитически различия в България, уточнявайки, че преговорите се водят с правителството на България и се знае, че решението, до което се достигне в преговорите, ще трябва да бъде представено и в българския парламент.

„Разбира се, за да мине в парламента на България, всички коалиционни партньори трябва да подкрепят това решение. Но не мисля, че е редно да коментирам отношенията в България“, каза Османи.

По думите му в момента е необходимо стратегическо лидерство и е време да бъдат взети стратегически решения и в ЕС, и в региона.

„Ако проявите колебание в убеждението си, че това е правилният път, тези, които не искат решение, ще бъдат насърчени. Така че и двете правителства ще се сблъскат със съпротива“, каза Османи.

Според него ако Албания тръгне на самостоятелни преговори за членство в ЕС, това би влошило динамиката в региона и Албания съзнава това.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!