Управляващата коалиция се вкара в задънена улица с вътрешни войни, които може да я разтурят съвсем скоро. Горещите картофи в скута на властта са спорът кой да оглави БНБ, въпросът дали да се прати военна помощ на Украйна и казусът с ветото над членството на Северна Македония в Евросъюза, пише "Марица".


Най-голям проблем за премиера Кирил Петков в момента е инатът на "Има такъв народ" техният депутат Любомир Каримански да стане гуверньор на централната банка. От "Продължаваме промяната" вече обявиха, че са готови да изтеглят своя фаворит Андрей Гюров, за да се търси приемлива обща кандидатура за четирите управляващи партии.

За това настояват също БСП и "Демократична България". ИТН обаче не приеха офертата. Първо Каримански разгласи драматично как е бил заплашван с sms да се откаже, намеквайки откъде може да идват атаките. После Ива Митева, която като бивш шеф на парламента е сред основните фигури в ИТН, обяви в ефир, че Петков е уговарял Каримански да стане представител на България в Световната банка, за да прежали поста в БНБ.

Напрежението продължи да расте и до вчерашния коалиционен съвет. Часове преди заседанието Слави Трифонов, който по принцип не присъства на сбирките, пусна пост във Фейсбук. В него той натърти, че няма да се откаже от Каримански и очаква парламентът да реши на кого да повери БНБ.

Ако наистина се стигне до гласуване в Народното събрание, най-вероятно ИТН ще постигне своята цел с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. Това обаче все повече изглежда като последно десет, което партията на Слави иска да прибере от участието си в управлението. Освен ако шоуменът не се окаже по-голям майстор на политическия покер от възпитаниците на Харвард. 

Враждата между ПП и ИТН обаче изглежда все по-непримирима, а фронтът на сблъсъците се разширява. Депутати на Промяната бламираха регионалния министър Гроздан Караджов, който е от квотата на Трифонов. Поводът за странните сцени стана искането на МРББ парламентът да гласува дофинансиране на Агенция "Пътна инфраструктура". С допълнителния половин милиард държавата трябва да се разплати със строителните фирми за пътните ремонти. Така се стигна до абсурда Караджов да обяви, че мястото му е при протестиращите срещу кабинета, които докараха камиони на жълтите павета.  

Към размисли за предстоящ развод във властта подтиква и  яростният фронт, който ИТН отвори на Кирил Петков по македонския въпрос.
Бившият сценарист Тошко Йорданов, който сега командва депутатите на Слави, упорито твърди, че премиерът вече е обещал на Брюксел да свалим още през юни бариерата пред Скопие по пътя им към ЕС.  Петков отхвърли упреците, че е Юда, но при идването си в София за одобрения План за възстановяване шефката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен директно заяви, че очаква скоро да се разберем със съседите. Това веднага предизвика коментари, че може да видим европари през крив макарон, докато не пуснем западните ни съседи да станат европейци. 

Македонският казус всъщност крие най-голям заряд да взриви коалицията, признават всички партии. Освен ИТН твърдо против компромиси със Скопие е и БСП. На обратния полюс са ПП и ДБ, които държат на бърза развръзка. По този въпрос те могат да разчитат на подкрепа и от опозицията в лицето на ГЕРБ и ДПС, но е твърде рисковано да я потърсят. Темата винаги наелектризира мнозинството българи, дори повече от скока на цените, сочат всички социологически проучвания.

По този повод президентът Румен Радев вчера предупреди, че всяко отстъпление пред Скопие може да вкара страната в поредна политическа криза. Държавният глава категорично отказа и да изпълни призива от "Дондуков" 1 да смени шефа на НСО, потвърждавайки разлома между него и бившите му служебни министри. Вероятно защото Радев не вижда голям хоризонт пред сегашното правителство, на което му приписваха бащинство.  
 
За капак, на вътрешните самоубийствени свади кабинетът получи неочакван удар и от най-младия си министър. Културният шеф Атанас Атанасов пусна клип от своя кабинет със странни разсъждения и премрежен поглед, който веднага взриви социалните мрежи. Дори симпатизанти на властта посъветваха Кирил Петков да отзове напушения младеж, преди да се изложи още повече. 

Бойко Борисов пък не само пародира министъра в свое видео, но призова правителство и парламент да се подложат на тест за наркотици.

И настърви съпартийците си, че скоро ще си вземат властта обратно от харвардци
В най-оптимистичния вариант за четворната коалиция това няма да се случи поне до края на годината. При тази хипотеза ПП и ИТН все пак ще заровят томахавките, през юли пенсии и заплати ще скочат, за радост на електората, а в ранната есен ще дойде първият транш по Плана за възстановяване. А когато текат европари, всеки трус може да бъде преодолян.

Вторият най-драматичен вариант обаче предвижда ИТН да напуснат коалицията, а опозицията да предизвика вот на недоверие, който да свали кабинета "Петков". Така ГЕРБ ще изпълни заканата си да предизвика предсрочни избори, в които партията на Борисов ще влезе с най-висок рейтинг, ако се вярва на социолозите. 

При третия сценарий кабинетът пак рухва, но не заради контрата на Слави, а заради решение да пратим оръжие на Украйна, което минава в парламента с гласовете на ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС. Тогава министрите на БСП ще трябва да се изнесат от "Дондуков" 1, защото заложената от Корнелия Нинова червена линия по отношение на войната ще бъде прегазена.

Хипотетично може да се допусне и четвърти сценарий, при който ПП остава на власт с кабинет на малцинството, който лавира с плаващи коалиции в парламента по важните въпроси. Това обаче по-скоро ще бъде агония с отложен финал. Коя от възможните версии ще се случи, вероятно ще стане ясно още в очертаващите се не една, а две страстни политически седмици до Великден.