Как се стигна до настоящата политическа криза? През април миналата година, след като кабинетът „Борисов 3“ изпълни мандата си, последваха редовни избори.

След тях не беше излъчено правителство и се наложи президентът да назначи служебно с министър-председател Стефан Янев. Ключови министри в него бяха сегашният премиер Кирил Петков и вицепремиерът Асен Василев.

След предсрочния вот обаче отново не беше съставен кабинет. Затова служебният на Янев встъпи във властта за втори път в средата на септември.

Три месеца по-късно се проведоха трети поред избори. След тях се сформира четворна коалиция между "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България", а начело на кабинета застана Кирил Петков. Заявката беше за промяна, за съдебни реформи и за борба с корупцията.

Но на 8 юни тази година коалицията се разпадна. Слави Трифонов оттегли министрите и партията си, с което беше загубено и мнозинството в Народното събрание. Миналата сряда опозицията внесе вот на недоверие.

Кои са най-големите скандали, довели до сътресения в четворната коалиция и събитията днес. 

Един от най-големите препъни камъни сред доскорошните партньори беше изборът за нов шеф на БНБ. 

ИТН и ПП извадиха конкурентни предложения и свалиха кадифените ръкавици - с обвинения и взаимни квалификации.

Остро противоречие сред четирите партии имаше и за това да изпратим или не оръжия за Украйна. 

И докато топката беше повече в полето на БСП, то по отношение на парите за пътища скандалът отново се разви по оста “Продължаваме Промяната” - “Има такъв народ”. 

Актуализацията на бюджета стана формален повод министрите на ИТН да напуснат заседанието на Министерски съвет и няколко часа по-късно Слави Трифонов да сложи край на четворната коалиция.

Напрежението в последните месеци се подсилва и от непрекъснатите скандали и обвинение за това има ли задкулисни договорки за пускане на РС Македония в ЕС.