Волен Сидеров, „Атака“, Емил Димитров-Ревизоро, „Обединени патриоти“, Красимир Каракачанов, ВМРО, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“,заявиха позиции по следните теми:
Накъде ни води Валери Симеонов?; Закона за горивата – кой протестира?; Как Симеонов си улеснява бизнеса?; Проверка на концесиите


Беновска посрещна своите гости в студиото с няколко футболни паса, тъй като днес е последният ден от Световното първенство, а Сидеров предложи предаването да се казва „Беновска рита“ в този период от годината. Той подари последната си книга на предаването, на чийто гръб има снимка на него като малък, както и кадър на неговия син – Волен. Беновска попита какво ще е бъдещето на децата, включително и на неговото, ако Обединени патриоти (ОП) и Валери Симеонов продължат да управляват така.

Сидеров отговори, че не си представят, че са чудотворци и ще направят сериозни исторически промени, но се мъчат да променят това, което е възможно. Той сподели, че след дълги години в опозицията и „бой по канчето“ се е убедил, че много неща могат да се постигнат – поправка в закон или лобиране в положителни смисъл, както той е направил в своя избирателен район – ремонт на 3-километрова отсечка. „Всички искат да чуят какво ще се направи, да пипнат, да го усетят“, каза лидерът на „Атака“. Сидеров призова България да си остане България за наследниците и да не бъде заличена, да се приберат избягалите българи, или поне една част от тях, и държавата да бъде уважавана.

Каракачанов отговори също на въпроса като подчерта, че Симеонов не управлява еднолично, а е част от правителството. Беновска попита Ревизоро защо си е извадил личната карта. Той обясни, че постоянно го питат какво представлява новият закон, но Беновска го прекъсна и припомни, че Сименов го е обвинил в лобизъм. Ревизоро подчерта, че е лобист, но за добри дела – да влизат пари в държавния бюджет и обясни хипотетична ситуация, при която ако досега всички са карали коли, но не са имали книжки, то законът гласи, че всеки трябва да получи регистрация и шофьорски книжки, а в случай бензиностанциите и камионите ще получат удостоверения, с които ще бъдат законни, но целта на протестиращите е да няма такава регистрация, защото много от тях са много задлъжнели към държавата. Беновска попита и тримата дали е вярно, че в закона за устройство на територията са внесени поправки от Симеонов или негови представители, които улесняват предоставяните от него интернет и телевизионни програми в района на Бургас, например, и много от изискуемите условия за качество на оптичните кабели са премахнати.

Сидеров отговори, че има внесена поправка от депутат от НФСБ – Християн Митев, без неговото знание, но все още някои поправки не са минали. Лидерът на „Атака“ заяви, че не толерира такова поведение и е поставено за обсъждане при срещи на тримата лидер и заместниците, макар това да не се случва толкова често. Сидеров разказа, че на последната такава среща с Димитров-Ревизоро са обсъждали темата за горивата и сумата от 200 милиона лева, която не е влязла в хазната на държавата. „200 милиона лева са прибрали, откраднали фирмите, които излязоха да протестират и накрая – о, тоя закон е лош – лош, защото ги карат да плащат ДДС и акциз“ каза Сидеров и продължи с това, че той лобира за болница в Ямбол, която от 30 години трябва да се строи и са нужни 10-12 милиона, което 1/20-та от откраднатите пари.

Беновска попита Каракачанов дали знае за поправките на Симеонов и не обсъждат ли тримата лидери такива предложения предварително. Каракачанов отговори, че при спорни въпроси трябва да се свика политически съвет, а законопроектите се обсъждат от ръководството на парламентарната група и нейните депутати и припомни, че този вторник са имали политически съвет, на който са обсъдили закона за горивата с Ревизоро, който е обяснил, че 181 фирми дължат на държавата 270 милиона лева, а източването на ДДС е правено чрез минаване през няколко фирми, както и изискванията за фирми, които искат да се занимават с търговска дейност на горива. Каракачанов подчерта, че няма нищо, което да е стресиращо или разбиващо нечий бизнес, но далаверите ще бъдат  прекратени.

Беновска отново го попита дали е знаел за поправките на Симеонов за улесняване на неговата стопанска дейност. Каракачанов отрече да е чел такъв закон, а и по негови думи не е поставян за обсъждане от Симеонов, а от представител на НФСБ. Беновска каза, че сега сезира и тримата, и ще очаква отговор, освен ако не са съучастници и те в тези лобистки поправки. Каракачанов подчерта, че не е съвносител на това предложение и всичко, което внася по линия на министерство на отбраната го оповестява публично и създава групи за обсъждане.

Водещата обясни, че протеста за закона на горивата изглежда се ръководи от Валери Симеонов и го покани да отговаря на въпросите, а не да се занимава с глупости. Беновска сподели, че не е сигурна, че присъстващите на протеста са представители на малките и средните предприятия в бранша с горивата. Ревизоро коментира, че това са хора от ромски произход, които са пристигнали с автобуси, получили са по няколко сандвича и плакати, някои са разнасяли плакати срещу Гинка Върбакова от друг протест, били са много объркани и се е налагало да ги водят из София, а после обратно са се качили в автобуса на известна фирма в Бургас. „Крайно неприятно ми е, когато виждам протести, които се оглавяват от вицепремиер срещу премиер, все пак … служител си на този кабинет“ сподели Ревизоро. Той коментира, че две известни фирми – от Пловдив и от Бургас са кандидатствали по обществена поръчка да доставят горива на общината, а държавата им плаща чрез нея, но при изискване да бъдат регистрирани – тези фирми протестират срещу държавата. Той обясни, че Пловдив, общината, държавата, горивата, доставките и стачките са много обвързани и дълго време ще мине преди да се разбере какво се случва. Ревизоро поясни, че протестиращите от ромски произход явно само с горива се разправя, толкова са заможни, че изобщо не е нуждаят от помощи и имат по една бензиностанция всеки, което решава проблемите на държавата с малцинствата.

Беновска попита Каракачанов и Сидеров дали е редно вицепремиер да протестира под прозорците на собствения си премиер Борисов и коалиционен партньор. Сидеров отговори, че можеш да протестираш пред Министерския съвет, когато си в опозиция, както той е правел преди, но когато си във властта – решаваш проблемите със способите на отредената ти власт и участваш в Министерския съвет. Лидерът на „Атака“ обясни, че, може би, това е образ на борец борещ се срещу българския бизнес, защото се наблюдава тенденцията българските бизнесмени да са посочвани като „лоши“ или „олигарси“. Той призова всеки законен български бизнес да се подкрепя, без значение дали е малък, среден или голям, а не да се прекланяме на чуждите фирми, които се възползват от природните богатства на държавата и т.н. „ЧЕЗ-овете ни ограбват, но те не са олигарси – те са хубави, защото са чужди“, а срещу всеки по-голям български бизнес застава един „борец“ за неговото затриване, което е антибългарско, коментира още Сидеров. Беновска припомни, че все пак и Симеонов е бизнесмен, по негови думи, но пък се бори срещу бизнеса.

Лидерът на „Атака“ потвърди, че той постоянно изтъква, че идва от бизнес среда. Водещата цитира думи на Валери Симеонов, че се е „занимавал с една тайна мисия“, която е свързана с приватизационния договор на Български морски флот на братя Домусчиеви, срещу който той се бори в Апелативния търговски съд,  и затова не е присъствал на отчета на Европредседателството. Беновска попита гостите си дали им е дал отчет и това начин за отваряне на фронта към бизнеса ли е. Сидеров отрече да е получавал някаква информация и смята това за противобългарско, защото не може българските бизнеси да се смятат за лоши и постоянно да се „хранят“ чуждите, а същевременно и Симеонов да се занимава с бизнес. Ревизоро обясни, че той „като синя каска“ няма проблем да комуникира с никого и ще се обади на Симеонов, за да изговорят проблемите.

Водещата каза, че ако Министерството на икономиката е било вносител на закона за горивата, а не Ревизоро, щеше да има обществено обсъждане и да се вземат конкретните бележки. Ревизоро обясни, че юли 2017-та година е заложено на министерството да работи по този закон, съставена е била работна група с 14-15 ведомства, а законът е бил готов, но Бойко Борисов го е помолил той да го внесе, а не опозицията, за да има време за подготовка до Нова година. Беновска попита това ли е причината да не се направи обществено обсъждане. Ревизоро отговори, че това е било работа на Министерството на икономиката – да направи запитване до Европейския съюз, но всичко, което не е направено и всичко в закона, което не е било, както трябва, е трябвало да бъде пренаправено. Беновска попита дали не е било привързано внасянето. Ревизоро отговори, че от октомври до март е имало достатъчно време и подчерта, че не се чувства виновен, защото са изчакали достатъчно.

„Опасявате ли се, че Валери Симеонов може да сезира Европейската комисията, както се закани, по повод закона за горивата?“ попита Беновска. Ревизоро отговори, че всяка фирма може да го направи или всеки, който се чувства засегнат, но уредите по българските пристанища, в рафинериите, в бензиностанциите, в държавния резерв, тези, с които се пълнят самолетите и уредите, с които се отчитат горивата, не са нотифицирани от Европейския съюз. „Решаваме да си играем – по-голямо ли е, по-малко ли е, дали не може да е безплатна регистрацията, всеки ром да си регистрира фирма, пък след това държавата ни няма откъде да си събере парите… дали не рискуваме целият бизнес да реши да спре в един момент и да кажем – ние вложихме 300 милиона за уреди, вие не сте ги нотифицирали … сега искаме не само ние да плащаме данъците си, а да се регистрират и всичките останали, откъдето минават нелегалните количества и пак нас искате да товарите.

Ние в този парламент сме подписали управленска програма и сме казали, че няма да увеличаваме данъците – за да има повече приходи, трябва сенчестата икономика да я изсветлим. Няма откъде другаде освен от горивата. Съпротивата ще е огромна – ще използват президента, ще се опитват с българските и после с международните съдилища…“ каза Ревизоро.  Беновска попита гостите си дали се опасяват, че президентът Радев ще наложи вето върху закона и ще има ли достатъчно мнозинство за повторен вот. Сидеров отговори, че ако се наложи, то ще се отхвърли, защото Радев действа нерационално напоследък. Лидерът на „Атака“ покани президента в неделното училище – от 15-ти септември, всяка неделя, по 1 час от 12 часа, ще бъде публично, а Нинова вече е поканена. Той допълни, че следващият му ход е да се спре източването на средства от страната като се започне проверка на концесиите и вече е зададен първият казус за „Дънди прешъс метълс“. Сидеров подчерта, че концесиите са 1093 в България, а от тях 565 са за добив на подземни богатства.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!