Разгеле: Редовно правителство ще има, тези 2 фактора го доказват!
Пеевски има 8-10 процента положителен рейтинг, заяви изпълнителният директор на "Галъп Интернешънъл Болкан" Петко Петков
Лидерът на ДПС - Ново начало Делян Пеевски има около 8-10 процента положителен рейтинг.
Това каза в интервю за вестник СТАНДАРТ изпълнителният директор на "Галъп Интернешънъл Болкан" Петко Петков.
Петко Петков
По думите му крайно време е да се излъчи редовен кабинет: "За първи път от доста време насам имаме истински преговори.
За това говорят два факта. Първият е, че разговорите се провеждат в Народното събрание. А вторият е, че след срещите на преговорните екипи, не излиза нищо от кухнята".
Той е категоричен, че в Европа предстои голямо събуждане.
Ето какво каза още Петков:
- Г-н Петков, каква година очаквате да е 2025-та за политическа България?
- Очакванията ми са свързани с нормализирането на политическия процес. След няколко турбулентни години на служебни кабинети и краткотрайни правителства е време за сериозно преобръщане в мисленето на политическите играчи.
Мисля, че част от тях започват да осъзнават, че с поведението си създават сами политическата криза и повтаряемостта от предсрочни избори се дължи основно на неумението им да водят нормален диалог помежду си.
Това нормализиране в политически аспект би дало и пространство за осмисляне на това, от какви реални реформи имат нужда държавните институции и политика.
- А за Европа и за света какво предстои?
- В Европа предстои голямото събуждане. За съжаление виждаме, че Европейския съюз (ЕС) не успява да се намеси като сериозен политически играч. Брюксел се опитва да създава теми, които са някак си далечни за европейците.
Ще ви дам и пример с последната "топ" новина за това мобилните устройства да бъдат с едно зарядно. Това са теми които будят определен интерес, но по никакъв начин не може да ги определим като важни за Европа и особено за геополитиката. За това и ЕС е периферен играч към момента.
А проблемите на Стария континент са сериозни, като започнем от миграцията, "зеления балон", който нанесе сериозни щети по икономиката и не на последно място, пазара на труда и безработицата. За това е и съвсем логично да са особенно актуални такива политици като Виктор Орбан, които критикуват тази политика на ЕС. Опасното е, че при Орбан се усеща и някакво подмолно авторитарно звучене и прекомерно залитане към Путин.
Но остава голямото усещане, че ЕС очаква встъпването в длъжност на Тръмп, за да нагоди политиката си спрямо него. Което е доста тъжно като констатация.
Иначе отвъд Океана предстои голямото пренареждане. Екипът, който събира Доналд Тръмп, е впечатляващ. Според мен тези хора се готвят да променят Америка, а оттам и света в една по-разумна посока. Ако успеят да прокарат идеите си, те могат да доведат до съвсем нов цикъл на глобално развитие.
Симптом за това е, че Тръмп въпреки, че все още не е встъпил в длъжност, вече реално влияе вьрху световната политика, а световните лидери търсят контакт с него. Това е сериозен знак какво предстои от тук нататък.
- Кои са най-рейтинговите държавници, според проучванията на "Галъп"?
- Трябва да се разграничават рейтингите на политиците, които заемат висши държавни постове от тези на партийните лидери. По правило всеки висш пост, като президентския например, носи допълнителен институционален рейтинг, който не бива ла се смесва с персоналния.
От тази гледна точка г-н Румен Радев е с най-висок рейтинг на политическия терен, но с минимален превес на одобрението над неодобрението. При партийните лидери обаче преобладава неодобрението. Тук с добри позиции се открояват Бойко Борисов, Слави Трифонов и Костадин Костадинов.
След тях в рамките на 8-10 процента се движи одобрението за Делян Пеевски, Кирил Петков, Радостин Василев.
- И дойдохме до най-важния въпрос: ще има ли скоро страната ни редовно правителство?
- От поведението на преговарящите съм по скоро оптимист за успешен завършек на преговорите. За първи път от доста време насам имаме истински преговори.
За това говорят два факта. Първият е, че разговорите се провеждат в Народното събрание. А вторият е, че след срещите на преговорните екипи, не излиза нищо от кухнята.
Това показва, че ГЕРБ-СДС и ДБ са взели тази задача сериозно. Така се прави в истинската политическа дейност и протокол. След края на преговорите се съобщава на обществеността какви споразумения са постигнати или какви не са.
А не като в близкото минало да се провеждат срещи по молове, пред камери и обществеността реално не знаеше дали политиците разговарят помежду си за бъдещо управление или си правят ПР за пред своите симпатизанти. Разговорите за коалиционно управление не са шопинг терапия, за да се провеждат в търговски центрове.
- А кога очаквате да се произнесе КС по така нар. "домова книга" относно правомощията на президента при съставянето на служебните правителства?
- Не се наемам да прогнозирам.
Смятам, че КС е доказал, че не се влияе от партийния календар, а единствено от стабилността на държавата и върховенството на Конституцията.
Иначе чисто политически проблемът с "домовата книга" се вижда и от обикновения гражданин. За съжаление, политиците не се вслушаха в аргументите на водещите конституционалисти.
- А би ли могла председателят на 51-я парламент Наталия Киселова да оглави следващото служебно правителство и при становище на КС, и при липсващо такова, при положение, че тя беше в юридическия екип на Президентството?
- И двете хипотези са възможни. Г-жа Киселова беше сътрудник в администрацията на г-н Радев и г-жа Йотова и би било нормално президентът да я предпочете. Но все си мисля, че в интерес на България е скоро да не стига пак до служебно правителство.
Крайно време е Народното събрание да излъчи редовен кабинет и така да се стабилизира политическият процес.
- Защо мислите, че председателят на парламента г-жа Киселова разпусна депутатите до 7 януари, при положение че държавата ни е наникъде - без кабинет, без бюджет, с хора с изтекли мандати в регулаторите и т. н.?
- Толкова дълга ваканция според мен беше грешка. Дава се недобър знак на обществото, че политиците взимат личния интерес над обществения. С поведението си депутатите дават лош пример на българските граждани.
Има една прекрасна българска поговорка: "Не оставяй днешната работа за утре". Как да възпитаваме и моделираме в младите хора, които сега започват да изграждат трудовите си навици адекватно, като виждате посланието на най-високото ниво в държавата?
Държавният бюджет е най-важният закон за приемане в една календарна политическа година. Той не беше приет до края на годината, а това означава, че през следващата ще имаш доста повече структурни проблеми за разрешаване. Това е все едно да не си си купил самолетен билет, но да очакваш да се качиш на самолета и да излетиш. Стои със страшна сила и темата с регулаторите, които са с изтекли мандати.
- Има ли все още категории в политиката като, ляво, дясно и център или всичко това варира в други граници? Бихте ли дал пример с такива формации в българската действителност?
- Лявото и дясното са класическият хоризонт на политиката. Разговорът, че са размити произтича от това, че много от съвременните ни политици не са много наясно с тяхното разположение и идеи.
Поради незнание много често дори чуваме изрази от сорта "леви политики с десни цели". Това е дървено желязо, няма особено пространство за тълкование. Объркването на политиците води до объркване на действията на цели политически формации.
Давам пример с ПП. Те се появиха като изразител на дясното пространство и дебютираха в българския политически живот с подкрепата на типичния десен избирател.
С поведението си обаче, ПП показват, че са класическа лява формация. Повишаването на доходите и раздуването на разходите са такива политики. Те са в контрапункт на дясната идея да се събират повече приходи и да се харчат разумно. Така, че в момента забелязваме осветляването на ПП като лява партия.
В центъра също е интересно. Там ГЕРБ има отчетлива позиция. Много е важно как ще се позиционира устойчиво занапред и ДПС-Ново начало, след като напуснаха фракцията на евролибералите.
- В този смисъл има ли риск от размиване на отговорности?
- Винаги когато политическите послания и идеи на една партия са неясни и "течни" може да се размие отговорността. Особено ако нейният политически водач е ловък и умел в това да разказва и да увлича тълпата по подходящ начин.
Голяма част от българските политици от години се опитват да правят именно това, да размиват отговорността, а с това и автентичността си. Българските избиратели от своя страна виждат, че политиците са неавтентични и за това не желаят да им дадат подкрепата си по изразителен начин. Българското общество усеща неискреността и фалша много лесно.
- Не тупат ли всички вкупом топката в очакване на новия стопанин на Белия дом Доналд Тръмп и неговите първи стъпки в глобален мащаб?
- За съжаление е така, но това тупане ще се обърне срещу тях. Това е симптом на колективното объркване което настъпи с избирането на Тръмп. От една страна всички знаеха, че по този начин не може да продължи светът, от друга никой нямаше желание да промени това. Това важи с още по голяма сила за българските политици, за съжаление.
Когато не знаеш накъде си тръгнал, ти си обречен никога да не стигнеш!
- Големият наш поет, писател и драматург Стефан Цанев преди дни на въпроса "Каква е молитвата Ви за България?, той каза: "Боже събуди България!". За какво най-първо трябва да се събудим?
- Трябва да проумеем, че цялата ни сила е вътре в нас. Да се обърнем дълбоко към себе си, да разберем, че човешките отношения ни карат да се чувстваме добре.
Да не се вземаме много насериозно, а да осъзнаем простата истина, че ние сме част от общото и за да се чувстваме добре сред другите, на първо място трябва да се чувстваме добре със себе си.
- В годината, която ЕК посвети на демографията, мислите ли че българските правителства отделят достатъчно внимание на децата, на образованието, на младите семейства? Какво липсва в тази посока?
- Много неща липсват и няма да може да ги обхванем с вас в това интервю. Само ще маркирам проблемните зони.
Относно детските политики българската държава е длъжник. Близо една трета от българските деца са в риск от бедност. Като прибавим към това и риска от насилие на и над деца, проблемът става сериозен. В тези зони от години не се предприемат адекватни мерки.
Към това трябва да прибавим и факта, че държавата няма изработена система за подкрепа на деца с дарби и таланти, които имат потенциал, но не могат да го развият поради финансови, логистични или други причини.
Образователната ни система има нужда да се нагоди и да бъде адекватна на времето, в което живеем. Именно образованието е това, което моделира в бъдещите политици, лекари, инженери или учени навиците, нагласите и отношението към другите и света.
За това е важно образованието да дава умения за справяне в едни бърз и динамично променящ се свят, в който умението да решаваш проблемни ситуации е основополагащо. Тук нашето образование е голям длъжник.
За младите семейства, трябва да се мисли системно. В момента има едно елементарно разбиране за младите семейства, че ако бъдат подкрепени с финансови средства, всичко ще е прекрасно. Уви, това не е така. За младите семейства е много по-важно да бъдат подкрепени от адекватни услуги, които да им помагат да речем в отглеждането на децата.
Младите родители имат нужда от подкрепа и напътствия, как да се грижат и изграждат здрава връзка със своите деца. Когато се изгради една здрава връзка между родител и дете, това е стабилна основа за бъдещото развитие на индивида в обществото.
Не на последно място трябва младите родители да бъдат подкрепяни терапевтично като двойка, защото кризата във връзката настъпва винаги при появата на дете. Това са все мерки, върху които си заслужава да се мисли да бъдат изграждани. Да се надяваме, че бъдещите политики ще бъдат насочени в тази посока.
- Какъв късмет изтеглихте от новогодишната баница?
- Здраве.
Последвайте ни
3 Коментара: