"С Бюджет 2022 се отвори Кутията на Пандора, което не биваше да се прави, да се опитваме да местим от единия джоб - в другия и да създаваме усещането, че реално сме забогатели. Не, не сме забогатели - разпределяме това, което изкарва икономиката, през бюджета". 

Този коментар направи пред БНР икономистът Кузман Илиев.

"Когато започнеш да раздаваш на всички по-гласовити групи, това прави впечатление на други, които се чувстват ощетени, някои виждат възможност, като нададат вой, да получат и те от баницата.

Проблемът е, че по този начин не ставаме по-богати, няма как да станем по-богати с една и съща сума пари. Взема се от едни, за да се даде на други - това е цялата философия на бюджета", обясни той.

Според него по политически принцип се решава от кого да се вземе и на кого да се даде:

"За съжаление доста далече се стигна с тази робинхудщина. ... Политиците се занимават с едно простичко нещо - рейтинг. Критериите са електорални - независимо кой е на власт. Може да го наричаме модел "джипка", "стартъп", както искаме. Едно и също се случва и това е много жалко".

Финансист от БАН с нови лоши данни за поскъпването и дупката в бюджета

По думите на икономиста ще може да се говори за смяна на модела, когато държавата взема не 50%, а 25% от това, което са изкарали с труда си хората:

"Ако вземате повече от 25% от труда на някого, вие му убивате всякакви стимули. Когато раздавате политически, създавате паразитизъм и всяка една група ще си иска по-голямо парче от баницата. Защото всеки иска да получи едни пари на готово".

"Г-н Асен Василев е достатъчно образован икономически човек, за да не подвежда българските граждани. Инфлация има на едно единствено нещо - на парите. Цените хвръкват навсякъде, когато има много повече пари. 

Когато заради Зелената сделка се произвежда много по-малко суровина, тогава не е инфлация, а е вследствие на политическо решение, което няма нищо общо с инфлацията.

Берем гнилите плодове на грешна парична политика, комбинирана с удар по производството на суровини и енергоносители защото Европа е решила да става първият въглеродно неутрален континент.

Виждаме какво значи това в реалността - феноменални сметки за електроенергия, свръхскъпи въглеродни квоти, които започват да включват почти всяка човешка дейност.

В момента цената на електрическата енергия се плаща от българската индустрия. Генерално, за да спадне цената на електрическата енергия, ние трябваше конкретни стъпки за преструктуриране и модернизиране на нашата енергийна система.

Планът за възстановяване - пишат ни поредна двойка.

Оказва се, че не им харесва как сме направили остойностяването на проектите, датите и прочие. Изпуснахме фонда за иновации, фонда за справедлив преход, фонза за модернизация. Реално това са мерките, които трябваше да се случат на държавно равнище, а не мораториумът, който е лесното решение.

Стив Ханке категорично не е прав за инфлацията, в еврозоната винаги е в пъти по-ниска от България, в борда. Корупцията е следствие на многото политика в икономиката, което изкушава всеки да бръкне в кацата с меда", каза още финансистът.