Отново тръгваме с нагласата за диалогичност и добрия тон. Защото смятаме, че добрия тон трябва да се запази и развие. Въпреки, че малко пресилено звучи, предвид съдбата на 48-мото и предходните народни събрания, които приключиха злощастно. Това каза пред БНТ Халил Летифов, заместник-председател на ДПС.

"Ако ние наистина искаме да решим политическата криза, това е задължителна предпоставка - диалог, отговорност и разум, да се прояви първо в кампанията и след приключването на кампанията, когато ще трябва да се носи отговорност", добави той. 

По думите му, той вижда възможност за съставяне на редовно правителство след предстоящия на 2 април вот. "В крайна сметка избирателите са ни вменили конкретни отговорности и очаквания. Не приемаме мантрата, че 49-тото НС е отново обречено. Всеки, който милее за бъдещето на страната ни, ще седне на масата за преговори", поясни той. 

Летифов подчерта необходимостта от редовно правителство, защото трябва да се гарантира сигурността на българските граждани.  Той засегна и силното земетресение в Турция, като припомни, че България бе първата страна в ЕС, която е откликнала. 

"Един по един тези проблеми търябва да бъдат решавани. Извън кризата, инфлацията, ценовия шок, изплуването от дъното на енергийната бедност. Ако няма работещ парламент и допирни точки и диалогичност, нито една реформа няма да се случи, включително и съдебната реформа", отбеляза той. 

Попитан, дали ще има по-ниска избирателна активност на вота на 2 април заради земетресенията в Турция, Летифов каза:

"Това не е особено важно, в случая е важно колкото се може по-бързо да се възстановят хората след трагедията". 

Коментирайки с кого ДПС би направила кабинет заместник-председателят на движението каза, че партията си говори еднакво добре с всички.

"Но, ако излезем от хипотезата на популизма и демагогията , които са превзели публичното и политическото пространство  , аз мисля, че това ни е най-малкия проблем. Оттам насетне проблемът ще бъде как ще решаваме тези кризи, кои са конкретните приоритети.?Мисля, че по темата енергетика ДПС има експертиза и решение на въпросите. 

Освен с богатия си експертен потенциал, ние имаме и достатъчно богат политически опит, който в  тези тежки времена би бил доста необходим. Бихме седнали с всички, разбира се с тези, които не подлагат геополитическата ориентация на страната, и след това може да намерим допирни точки, с които да измъкнем страната от кризата и да върнем доверието в парламентаризма", обясни Летифов. 

Летифов коментира и темата за съдебната реформа. Той припомни, че ДПС са внесли преди повече от година проект за конституционна реформа.

"Никой от основните говорители по темата не седна дори да прочете какво сме предложили. Да не говорим за диалог и допирни точки. Ние сме предложили доста по-радикални промени. Никой не пожела в тази година и нещо да говорим и да видим има ли разминаване.

Имахме ли достатъчно мнозинство по темата правосъдна реформа? Да, имаше. Но това не се случи. Дебат по същество не се отвори, но виждаме предложение на парче и частичност.

Има нужда от реформа в цялост, и тя да е ефективна, а не упражнение "стани да седна". Не смятам, че трябва да се коментират имена. Тази фиксация всъщност издава едни други намерения. Фиксацията на определени политически формации и кръгове в една личност, говори за злонамерения, а не за ефективна правосъдна реформа", каза той. 

Що се отнася до Делян Пеевски, Летифов коментира, че той няма да се съгласи с внушенията, които се правят от един определен кръг.

"Списъкът "Магнитски", да припомня, че още в самото начало искахме да видим факти и доказателства по тези обвинения. Пеевски каза, че тези обвинения са несъстоятелни, и че той е наклеветен и ще предприеме действия да защити името си. 

Виждаме, че едно от основните обвинения е отпаднало. Става ясно, че картинката се изяснява. Но ние свършихме още едно нещо. Като, че ли то остава малко без да бъде достатъчно популяризирано, а имаше нужда, защото е част от установяването на цялата истина", каза Летифов. 

"Едно от обвиненията са паспортите. Ние предложихме законопроект за забрана на златните паспорти, като един от вносителите е Пеевски. След това допказахме, че ДПС и Пеевски нямат никакво участие. След това подадохме сигнал до Прокуратурата и ДАНС, че там изкачат и други имена. Едни други хора изскочиха от там. Но не и г-н Пеевски и ДПС.

Чакаме резултатите от тези проверки или разследвания, които се случват. За нас е важно истината да излезе и българските граждани заслужават да знаят тази истина", каза още той. 

"Нашият колега г-жа Кръстева се държа достойно в този позорен скандал. Видяхме, че едни определени кръгове използват светинята на българската култура за политически цели. Ние не приемаме това. Ние сме за аполитизиране. Не смятаме, че там е мястото за този вид противопоставяне", каза заместник-председтелят на ДПС, говорейки за скандала в Народния театър. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук