Най-важният резултат на изборите, са процентите на гласувалите и негласувалите. Налице е огромна пропаст между гражданите и партиите. Хората не очакват да бъдат представлявани от партиите, които излъчиха кандидати. Липсва доверие на гражданите в държавата, институциите и политическите партии. Това каза омбудсмана на Република България Мая Манолова в предаването „Лице в лице“ по bTV.

„Очевидно политиците са много далеч от проблемите на хората“, прави извод тя.

Тя коментира и спекулациите дали ще се кандидатира за кмет на София или за лидер на БСП. „Свързват ме с всяка овакантена позиция в държавата. Имам си работа и съм наясно, че в политиката се влиза с две цели или да си погладиш самочувствието, или да работиш за хората. Рейтингът не е това, което ме блазни. Истинската ми грижа е за проблемите на хората“, подчерта Манолова.

„На каквато и позиция да съм, на първо място ще бъдат правата на гражданите, независимо дали ще се върна в адвокатската ми кантора или ще заемам друга позиция. Ако реша да се кандидатирам, няма как да стане тайно, няма как да бъде кабинетен сговор, така правят кандидатите на олигархията. Ако реша ще го обявя публично и прозрачно, в момента нямам такова решение“, поясни омбудсманът.

На въпрос дали все пак разсъждава дали ще се върне в политиката, Манолова отговори, че и в момента се занимава с политика. „Бих обмисляла такива мерки ако усилията на мен и моя екип не дават резултат. Депутатите намират работа да се занимават с всичко друго но не и с банките, Столична община днес отсъстваха от дискусията за сметките на Топлофикация. Тогава може би ще потърся други инструменти, за да довърша моите каузи", категорична е Манолова.

По отношение на изборната администрация, Манолова разкритикува късното даване на методическите указания по отношение на машинното гласуване. "От първи януари догодина ще се гласува само с машини и е необходимо всичко да е ясно", категорична е Манолова.

„Доверието е най-важното. За него трябва да работим“, убедена е Манолова.

Тя коментира и субсидиите за партиите. „На практика става дума за разхищение на над 6 милиона лева годишно. Изразих ч позиция, че законът е пределно ясен. Абсолютно справедливо е партиите да върнат надвзетите суми и те да бъдат използвани за общественополезна дейност“, каза още Манолова.