70 подписа за сезирането на Конституционния съд във връзка с промените в Закона за избиране на народни представители, събраха НДСВ и опозицията. Към искането се е присъединил и Георги Близнашки от БСП, а това означава, че само в редиците на ДПС няма противник на промените в закона, обясни царистът Огнян Герджиков.
Депутатите атакуват въвеждането на 8 процентна изборна бариера за коалиции и мажоритарния елемент в закона. Според тях не може в последния момент да се вдига прагът за влизане в парламента. Това, което е записано в закона за мажоритарните депутати нарушава основен конституционен принцип - правото на равнопоставеност, обясни Герджиков.
Ако Конституционният съд се произнесе след изборите, те ще бъдат проведени според приетите поправки от парламента.
Камелия Цветанова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.