Николай Цонев е роден на 9 юни 1956 г. година в Перник. Завършва Висшето народно военно артилерийско училище „Георги Димитров“ и от 1978 година е офицер в Българската народна армия. През 1986-1989 година учи в съветска военна академия в Киев. През 1992-а се уволнява от армията. През следващите години Цонев участва в управлението на няколко фирми, сред които производителят на хляб „Нилана”. През 1996 година завършва счетоводство в УНСС, а през 2005 година - философия в СУ.
От 1999 до 2000 година Николай Цонев ръководи Дирекция „Управление на доставките“ в Министерството на отбраната. През 2001 година става съветник на военния министър Николай Свинаров, а през 2002 оглавява службата за социални дейности към министерството. На 24 април 2008 година е избран за министър на отбраната в правителството на Сергей Станишев и остава на този пост до смяната на кабинета на 27 юли 2009 година. През месеците след края на мандата му като министър на отбраната Цонев е разследван за злоупотреби по време на управлението му на Министерството на отбраната.
На 1 април 2010 година е арестуван и обвинен в предлагане на подкуп на следовател. На 28 октомври 2012 година е оправдан от Софийския градски съд по това обвинение. На 1 юни 2012 г. Цонев е оправдан от Върховния касационен съд по друго дело – за сключване на четири неизгодни сделки през 1999 г. На 24 юни 2012 година, на учредителното събрание на ПП "Нова Алтернатива" е избран за председател на партията. Тези дни пък се чу, че е бил канен за военен министър в новото служебно правителство. Дали е така - човек на народното издание го пита от упор:
- Вярно ли е, че сте бил поканен за военен министър в новото служебно правителство, което наскоро сформира президентът Росен Плевнелиев? Как той аргументира покана си към вас или въобще стигнахте ли до консултации?
- Ако ви отговоря на този въпрос, ще злепоставя човека, който се свърза с мен. По-важното е, че няма как да се съглася на подобен „пожарникарски“ политически ход - аз все пак съм военен от запаса (смее се - б. а.). Имах определени опасения, че кабинетът ще се окаже точно такъв, какъвто го видяхме официално - "средно аритметично", сглобено от политическата класа, както е разбрала очакванията на хората – хора от чужбина, втори ешалон в министерствата, един известен актьор (Владимир Пенев). Идеален параван, зад който Цветан Цветанов да прави „градивна правителствена предизборна кампания“…
- През 2012 г. вие бяхте оправдан по всички обвинения от Софийския градски съд, а по-късно и от Върховния касационен съд, но заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов заяви в сутрешния блок на БНР, че е озадачен и изненадан, защото според него е имало достатъчно материали и доказателства за подкуп, които са станали достояние на цялата българска общественост! Как приемате подобни изказвания?
- „Според него…“, „…имало…“, „…станали…“ – това са думи, които не вървят в съда! Божидар Джамбазов като юрист би трябвало да е наясно, че изказването му е политическо – мене ме съди и ме оправда българският съд, а не другарският съд на ГЕРБ. Доказателствата за подкуп са известни на всички вече –
подхвърлен плик със стари левове с много нули…
- Цяла България стана свидетел на зрелищното ви арестуване, когато вие бяхте бе проснат на земята от прокурор Роман Василев с крясъци: „На колене! Ти си абсолютен престъпник!”. Сега вие съдите държавата в Страсбург за този арест. Сигурно това е болезнен период за вас, а оттук-насетне неминуемо винаги ще възникват въпроси по този казус...
- Нека изчакаме решението на Страсбург и тогава пак да коментираме…
- Как изживя съпругата ви публичния ви арест и мъчителните дни, които прекарахте в ареста, както и времето докато произнесат окончателните оправдателни присъди спрямо вас?
- Тежко, но се държа достойно. Успя да запази самообладание и не позволи този фарс да стигматизира нашето семейство и семейството на дъщеря ми.
- Наложи ли ви се да разговаряте и с дъщерите си „по мъжки” и да им обяснявате ситуацията, да ги предпазите от недобронамерени коментари и реакции, те как реагираха?
- Да разговаряш „по мъжки“ с двете си дъщери не е възможно! Да ги съветваш как да се държат с всякакви „доброжелатели“, докато общуваш с тях през плексигласова преграда с телефонни слушалки като в американски филм - също е трудно. Но това е зад гърба ни и само едно нещо ще ви кажа – дано никога не ви се налага да се държите „по мъжки“ при такива обстоятелства!...
- Преди време заявихте, че сте адски разочарован от НДСВ - обосновете се!
- НДСВ е партията, която издигна кандидатурата ми за министър в кабинета „Станишев“. Но те много добре знаеха, че разчитат на мен като на експерт и аз не ги подведох. Считам, че е нормално, ако двете страни носят отговорност за политически действия – да я носят докрай! Но имайте предвид, че тяхната позиция тогава беше на една партия, която имаше да спасява целостта си като организация... НДСВ стартира като лидерска партия и много бързо изживя своя звезден миг.
- Твърдите обаче, че не сте обиден на БСП, въпреки че не реагираха по никакъв начин при зрелищните акции на полицията спрямо вас - не очаквахте ли да ви подкрепят?
- БСП осъдиха начина, по който бях арестуван. Може да е само политическо говорене, но НДСВ и толкова не направиха. Недейте обаче да си правите изводи от думите ми за плановете на “Нова алтернатива” за предстоящите избори – нямаме преговори за коалиция с БСП!
Няма как да знаете, че въпреки объркването и изненадата, записът от ареста ми съдържа и няколко удобно изрязани кадъра, в които на крясъците „На колене!“, „Лягай!“ и „Ти си абсолютен престъпник…“ успях да отговоря на „героя“ Роман Василев:
„Няма да легна – стреляй!“
Това не е героизъм, а естествена реакция, израз на несправедливо накърнената човешка чест.
- Учредената от вас партия като вид реабилитация ли я създадохте или по-висши цели ръководят съществуването й?
- Реабилитация?! Как Ви хрумна… (смее се - б. а.). “Нова алтернатива” е проект на група експерти, които ме поканиха и аз приех да стана председател, защото споделям техните възгледи.
- В предаването „Денят започва” на БНТ Веселин Марешки от ПП "Либерален Алианс", когото обвинихте, че си прави реклама на неговите формацефтични продукти и че основната му цел е да се „върти” около цените на лекарствата, ви отправи репликата: "Мафията вън от всички структури!". Какво има предвид той?!
- Защо не го попитате него? Аз с две ръце се подписвам под принципа „Мафията вън от всички структури“! И дори го допълвам: вън политиката от аптеките, вън търговците на гласове от българската политика, вън източвачите на ДДС от българския бизнес, вън политическите патерици от футболните клубове… Цинизмът на този човек не познава граници!
- Вие сте един от първите мастодонти в производството на хляб в България. Някои медии оцениха богатството ви само от тази ви дейност на повече от 30 млн. лева, което вие, като бивш военен № 1, предвидливо сте бил прибрал в задгранични банки. Като лидер на новата партия ще започнат нови дописки по въпроса, затова е добре отсега да осветлите читателите и по този въпрос!
- Мастодонтите са един вид мамутоподобни слонове, които са изчезнали преди стотици хиляди години (усмихва се - б. а.). Всички си мислят, че бизнесът с хляб е много лесно и парите валят, но не е така! Освен това съм излязъл от този бизнес и няма как да Ви „произведа новина“.
Дълго време съм се занимавал с бизнес в различни сфери, и то доста успешно. Аз съм напуснал бизнеса, за да стана военен министър и след това да се захвана с политика.
- По ваше предложение през 2009 г. примата на българската естрада Лили Иванова получи офицерско звание "полковник от медицинските служби", тогава вие лично й връчихте офицерският кортик! Кое нейно дело ви мотивира тогава за този доста необичаен „военен” акт?
- Медийните коментари за званието на Лили Иванова все повече ме убеждават, че съм постъпил правилно! Понякога наистина си мисля, че хората, които раздухват този жест като скандал, са много пристрастни. Армията трябва да бъде „в час“ с обществените тенденции и да гради свой публичен образ. Сигурно не Ви е известно, но по време на Втората световна война много холивудски звезди не само изнасят концерти пред американските войници в Европа и Азия, но и директно участват в бойните действия. Макар че е твърде възрастен за наборна авиаторска служба, Кларк Гейбъл се записва доброволец и достига до чин майор. Той лети на бомбардировачи Б-17 в мисии над Европа, за да достигне необходимите летателни часове, въпреки че това не се изисква от него...
Едно интервю на Светлана ТЕРЗИЕВА - СЕСИЛ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.