Похвали се: Габриел спечели съюзник за Шенген и еврозоната
Вицепремиерът благодари на Естония и за подкрепата й по отношение на членството на България в ОИСР
България и Естония традиционно имат добри отношения. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
По думите й ние сме партньори, съюзници и приятели в ЕС и в НАТО. Тази година заедно ще отбележим 20-годишнината от присъединяването на България и Естония в НАТО. Основно място в разговорите ни заемаха теми, които са част от двустранния и евроатлантическия дневен ред. Това са теми, които са в полза на гражданите в двете страни. Двустранните политически отношения са добри. През последните години имаме засилено сътрудничество.
"Благодарим на Естония за последователната подкрепата за пълноправното ни членство в Шенгенското пространство. И тази година ще продължим да полагаме усилия да премахване на сухопътния граничен контрол. Освен в Шенген Естония ни подкрепя в нашата амбиция да бъдем част от Еврозоната”, добави Габриел.
“Срещата ни е добра възможност за засилване на сътрудничеството ни в редица ключови сфери. Изключително силно беше откроена сферата на дигитализация и електронното управление. Обсъдихме интереса на естонски компании за инвестиционно присъствие в България в области свързани с новите технологии и иновациите. За нас в България Естония е дигиталният шампион в Европа”, посочи тя.
Външният ни министър открои, че за страната ни е важно да се концентрираме в инвестирането и развитието на цифрова инфраструктура. Тя каза, че темата за киберсигурността също е обсъдена. “Сигурна съм, че заедно можем да продължаваме градим капацитет и да се справяме с предизвикателства, на които нито една страна не може да предложи сама решение”, каза тя.
Габриел благодари на Естония за подкрепата й по отношение на членството на България в ОИСР. “Това е основен външнополитически приоритет на България, по който работим активно. Амбицията ни е той да бъде завършен в рамките на 3 години”, отбеляза тя.
Габриел напомни, че в България ще се проведе втората пресконференция за сигурността в Черно море през април. “Ще разчитаме с партньорите и сътрудниците тя да бъде ползотворна”, уточни тя.
Вицепремиерът каза, че по време на разговорите двете държави са потвърдили подкрепата си за Украйна.
“България ще продължи да подкрепя Украйна докато е необходимо. Важна е подкрепата на целия ЕС и тя да бъде устойчива. Важно е да продължим работата по формулата за мир на президента Зеленски”, подчерта тя.
Габриел уточни, че са ще се търси сътрудничество в няколко стратегически области, а именно енергетика и отбрана.
“Втората тема, за която имаме съгласие е разширяването на ЕС. Ще се говори не само за Украйна, но и Молдова и Грузия. Разширяването на ЕС е възможност да се справяме с глобалните предизвикателства”, каза още тя.
От своя страна министърът на външните работи на Република Естония Маргус Цахкна заяви, че Естония и България са много близки приятели, повече отколкото ни се струва в ежедневието ни. Много е важно да подкрепяме едни и същи цели - мир в Европа, нова архитектура на сигурност в Европа, посочи той.
“Ние като страни граничещи с Русия знаем какво става от другата страна на границата. България тук играе водеща роля като черноморска държава”, добави Цахкна.
Той поздрави българските граждани и на ръководството на страната за реформите, за да може страната ни да стане член на ЕС и НАТО.
“Естония подкрепя разширяването на НАТО и ЕС. Нашият съсед е агресор и е много важно на следващите етапи да определим новата архитектура за сигурност на Европа. Имате пълната ни подкрепа за пълноправното присъединяване в Шенген. Много е важно да се работи за членство в Еврозоната. Сигурен съм, че силното ръководство на България ще успее с нашата подкрепа, разбира се. Ние сме голям поддръжник и на целта на България за членство в ОИСР”, каза той.
“Много е важно да продължим подкрепата за Украйна. Всички ние в Естония много добре съзнаваме, че украинците не се бият само за нас, но се бият и вместо нас. Всякакъв вид подкрепа ще бъдат полезни за постигането на мир в бъдеще”, подчерта Цахкна.
Той определи разговора с Габриел като дълъг и практически ориентиран. “С удоволствие ще споделим своя опит за цифровизацията и за услугите за електронно управление. Ще споделим своя опит и ще говорим за практическите стъпки, които ще бъдат предприети оттук нататък. По отношение на нас в Естония ние също има какво да научим от вас. Оптимист съм за онова което предстои за двете ни страни, но и за правителствата”, каза още той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: