Формирането на правителство, в което участват "Обединените патриоти", трудно ще бъде прието в ЕС, особено предвид предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС. Възможно е обаче и да бъде подкрепено, защото правителство на малцинството би било доста нестабилно. Това каза политологът Петър Чолаков, цитиран от БНР.
„Няма как Европа да не се интересува от нещата, които се случват в България, особено при положение, че в Германия – най-голямата държава в ЕС с население от 82 000 000 души – има, по неофициални данни, 13 000 000 турци. Формирането на едно такова правителство в България с участието на такива политически партии – радикално десни, би се разглеждало, според мен, от някои от големите държави като предизвикателство, като провокация, едва ли не, към ценностите на ЕС, към, ако щете дори етническите отношения. От тези турци, които са в Германия, голяма част са от Турция, но има от България, от Македония, от Кипър и т.н.”, уточни Чолаков.

Според експерта намесата на прокуратурата заради инцидентите по границата е стремеж да се покаже, че българската държава не остава безучастна към нарушение на закона. 

„Голяма част от избирателите харесват патриотарски послания и затова политиците се заиграват с тях”, обясни Чолаков изказванията на лидери на водещи партии, че, който не знае български, не бива да гласува.

„Съставянето на правителство зависи не толкова от математиката, колкото от естетиката”, коментира Чолаков, според когото няма проблем правителство с участието на ГЕРБ и "Обединени патриоти" да се формира в относително кратки срокове. Той прогнозира, че преговорите ще са именно между тези две формации.

„Трудно ще могат да избягат само с "Воля" от патриотите. "Воля" няма да им стигне в този случай, според мен, защото все пак има друга коалиция от 3 партии, която има значително по-голямо присъствие в парламента. Според мен се върви много сериозно към кабинет "Борисов" 3. От там нататък въпросът е свързан с формата – дали ще бъде изцяло кабинет, формиран от ГЕРБ, и вече надолу в пирамидата на властта ще има представители на другите партии, или ще има и министри от страна на "Обединените патриоти". Това за 7-те министерски кресла, за които те претендират, според мен, е доста широка претенция”, уточни той.

Чолаков изтъкна, че Борисов е ползвал министрите на РБ като "жив щит" срещу недоволството от ключови сектори и въпросът е дали ще направи същото с министри на "Обединените патриоти"?