На основание чл. 101, ал. 3 от Конституцията на Република България държавният глава подписа указ за обнародване на Закона за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители, приет от Народното събрание на 14 април 2009 г. и повторно приет на 22 април 2009 г. Това съобщиха от прессекретариата на президента.
Миналата седмица президентът върна за ново обсъждане в парламента разпоредба в измененията на Закона за избиране на народни представители в частта за бариерата на коалициите, която депутатите решиха да бъде 8%.
Вчера с гласовете на ДПС, Коалиция за България и РЗС ветото на президента Георги Първанов върху Закона за избиране на народни представители беше преодоляно. Опозицията и НДСВ отказаха да участват в гласуването и напуснаха пленарната зала. Против ветото обаче гласуваха и четирима депутати от Атака, както и трима независими. В крайна сметка се оказа, че 127 депутати гласуваха против ветото, а трима го подкрепиха. Само Георги Близнашки от БСП се обяви против промените, с които се вдига избирателната бариера за коалиции на 8 процента. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.