Деница Сачева излезе с пост в социалните мрежи, след като днес стана ясно, че тя е избрана за вицепрезидент на групата на Европейската народна партия. Сачева посочи, че този месец е и годишнина от избирането ми за представител на България в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. По думите ѝ двете са ключови за възвръщането на позициите на страната ни като надежден и равнопоставен партньор в ЕС. 

Ето какво още написа тя:

През този месец се навършват две години от избирането ми за представител на България в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Член съм на Комисията по политическите въпроси и демокрацията и на Комисията по мониторинг. И двете са ключови за възвръщането на позициите на страната ни като надежден и равнопоставен партньор в ЕС.

На настоящата януарска сесия бях избрана за вицепрезидент на групата на Европейската народна партия. Благодаря на всички колеги от голямото ни европейско семейство за гласуваното доверие!

На заседанието в понеделник беше приета Резолюция за напредъка по мониторинговата процедура на ПАСЕ. В нея е посочено, че Асамблеята приветства ефективната организация на парламентарните избори, като според независимите наблюдатели те са проведени свободно и честно.

Днес взех участие в дебата за допускане на множество интерпретации в обучението по история в ЕС. Нашата позиция е, че това може да създаде погрешни възприятия у децата, няма да подкрепи формирането на общи ценности и дори напротив – може да се окаже катализатор на допълнителни конфликти. Да, фактите могат да се интерпретират по различен начин, но е по-добре да се помисли за създаване на общ орган за тяхната проверка. Както и за внедряване на образование за мир и възпитание на ценности като емпатия и човеколюбие в програмите по гражданско образование.

Заедно с българската делегация, ръководена от председателя на Комисията по култура и медии в НС Тошко Йорданов, поднесохме и цветя на пред бюста на Димитър Пешев в Двореца на Европа в Страсбург. Той е дарен на ПАСЕ на 25 януари 2000 г. от НС по инициатива на тогавашния ръководител на българската делегация Лъчезар Тошев.