Първи СНИМКИ от визитата на Румен Радев и Деси Радева в Азербайджан, ето как ги посрещнаха
Икономическото и социалното сближаване между държавите членки на ЕС трябва да бъде във фокуса на общите европейски политики. Това беше общата позиция на президентите на България и Полша Румен Радев и Анджей Дуда, които разговаряха днес във Варшава. Българският държавен глава е на официално посещение в Република Полша по покана на своя полски колега.
Европейските държави днес имат равен глас в ЕС, но са необходими усилия за повишаването на стандарта на живот в страните от Източна Европа и за създаването на по-големи възможности за гражданите в този регион. Това е истинският път за постигането на реална конвергенция в Европа и за изграждането на един по-силен и сплотен Съюз, подчерта Румен Радев.
Държавните глави на България и Полша призоваха за засилване на подкрепата на ЕС за инициативата Три морета, която има за цел да подобри транспортната, енергийната и комуникационната свързаност в Източна Европа. Осъществяването на стратегическите трансгранични инфраструктурни проекти ще допринесе за по-добрата свързаност на икономиките в Централна и Източна Европа по оста "Север-Юг", както и за насърчаване на конкурентоспособността, икономическия растеж и културния обмен, посочи президентът Радев.
По време на срещата беше откроено доброто двустранно сътрудничество в сферата на сигурността. „Съвместните усилия, които полагат България и Полша в борбата с нелегалната миграция и охраната на външните граници на ЕС са от изключително значение за европейската сигурност”, подчерта Румен Радев. Държавният глава благодари на президента Дуда за съществения полски принос в рамките на ФРОНТЕКС за охраната на българските граници. Обща беше позицията, че България е изпълнила още от 2011 г. всички критерии за членство в Шенгенското пространство и това трябва да бъде признато от всички държави-членки. „Не можем да бъдем напълно ефективни в охраната на външните граници, докато не станем пълноправен член на Шенген“, подчерта още българският държавен глава.
Доброто двустранно взаимодействие в сферата на отбраната и в рамките на НАТО, както и възможността за участието на Полша в процеса на модернизация на българските Въоръжени сили, също са били обсъдени по време на разговора на двамата президенти.
Президентът Анджей Дуда изрази подкрепата на страната си за предстоящото Българско председателство на Съвета на ЕС и отбеляза, че България и Полша споделят много общи позиции в рамките на европейския дневен ред. Румен Радев заяви, че в рамките на това председателство България ще работи за укрепване на консенсуса между държавите-членки, насърчаването на конкурентоспособността, както и за утвърждаването на значението на кохезионната политика като ключов фактор за бъдещето на обединена Европа.
Двамата президенти бяха единодушни, че нарастването с 20% на икономическия обмен между България и Полша, който за 2016 г. достига 1.6 млрд. евро, е предпоставка за последващо разширяване на партньорството в двустранната търговия и инвестициите. Полша е важен търговско-икономически партньор на България, а насърчаването на преките инвестиции в България е принос за икономиките и гражданите на двете страни, заяви президентът Радев. През 2016 г. страната ни е била посетена от 370 000 полски туристи, а Полша – от 65 000 български. Днес президентите на България и Полша ще открият във Варшава и Полско-български икономически форум, на който ще бъдат обсъдени нови възможности за увеличаване на взаимните инвестиции.
В отговор на журналистически въпрос след края на срещата какво трябва да се направи, за да се запази единството в Европа след референдума в Каталуния, президентът Радев заяви, че ЕС трябва да работи за преодоляване на изострените социални неравенства, а след това и на засилващия се национализъм. ”Решението е в истинската солидарност, равенството и единството на Съюза. Трябва да направим така, че богатите да мислят по-отговорно за приобщаването на бедните и изоставащите. Тези принципи трябва да бъдат ежедневен ангажимент и политика с реални действия”, допълни Румен Радев.
Помолен да даде мнението си за наложените санкции срещу Русия, президентът отбеляза, че санкциите са в ущърб на икономическото развитие и в перспектива трябва да се търсят решения, които да водят към устойчив мир с всички възможни средства на дипломацията.
В рамките на посещението си държавният глава ще проведе срещи с министър-председателя Беата Шидло, маршала на Сейма Марек Кухчински и заместник-председателя на Сената Михал Северински.
По-рано днес се състоя и церемонията по официалното посрещане на президента Румен Радев във Варшава. Българският държавен глава положи венец пред Паметника на Незнайния войн в полската столица.
Последвайте ни
0 Коментара: