Радев обясни защо не e поканил шефа на "Антикорупция" и изригна за "Апартаментгейт"!
Нямаме време, има криза, която може да доведе до непредсказуеми последици, категоричен е президентът
"Имаме и разминаване на оценката на ефективността на нормативната база. Защото има нарушаване на институционалния баланс при назначаване на ръководството. Последните разкрития демонстрират, че има съществени разминавания", допълни той.
- Народното събрание (НС) да приеме нов закон за борба с корупцията;
- НС да създаде временна Комисия за проверка на Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ);
- Органите да направят проверка в кратък срок на всички информации, касаещи лица, заемащи висши длъжности, а пълният протокол да станат публично достояние;
- Изпълнителната и законодателната власт да предложат пакет, насочен към ограничаване на генериране на корупцията", поясни президентът.
"Нямах намерения да свиквам днешния КСНС. Помните, че преди година и половина го свиках във връзка с новия тогава антикорупционен закон. Изразих ясно своите резерви към залаганата в този закон неефективност, предложих принципи за реално противодействие на корупцията, но бе отхвърлено от управляващите", припомни Радев.
Радев обясни защо не покани шефа на "Антикорупция" Пламен Георгиев започвайки с уточнение, че е поискал доклад от КПКОНПИ: "Изисках доклад от зам.-председателя на КПКОНПИ. В рамките на този ден излязоха публикации, че зам.-председателят има същите проблеми като председателя. Именно затова отмених поканата си към него".
"На безочието на дадени политици и усещането за безнаказаност трябва да се сложи край. По провинцията твърде вероятно може да се дублират скандалите, които вървят в столицата. "Апартаментгейт" не може да се лекува с оставки. В публичното пространство се шири мнението, че той е само айсберг на ширещата се корупция", поясни президентът.
"Българите трябва да научат своите политици да живеят само от заплатата ти. А имам обидно унизителни пенсии и малки заплати", каза още Радев.
Според него налице е растяща криза в доверието. Тя ще бъде преодоляна или с енергични мерки от съответните органи и институции или тази криза ще се задълбочи и ще доведе до непредсказуеми последици.
"Нямаме време. Трябва да се вземат адекватни и решителни мерки, за да се докаже, че има държавност", допълни той.
Снимки: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
Последвайте ни
0 Коментара: