Пленумът утвърди Иво Христов на четвъртото място, както го предложи соцлидерката и ИБ на БСП. От залата предложиха там да бъде подреден Петър Курумбашев, който беше планиран за деветото място и обяви, че това е подигравка за него.

Гласуването обаче беше в полза на президентския началник на кабинета, а Курумбашев не бе подложен на вот. За това началникът на кабинета на президента да отиде евродепутат са гласували 90 социалисти, 20 са се обявили против, а 22 са се въздържали.

Самият Курумбашев пък настоял да бъде подложен на гласуване, след като от негова позиция по-рано стана ясно, че е на девето място. Той заявил, че условия не е поставял на Нинова. Това провокирало лидерката на БСП да скочи и да обяви, че това не е вярно. Нинова разкрила, че Курумбашев, досегашен евродепутат, й е поставил две условия - да бъде на второ или трето място в листата на партията и да оглави групата на левицата в ЕП, информира Канал 3. 

След дълги спорове социалистите утвърдиха местата на гражданската квота и коалиционните партньори. Така на десето беше одобрен Велизар Енчев със 119 гласа за", а на 17-о - лидера на "Екогласност" Емил Георгиев, който е събрал подкрепата на 117 социалисти. За последното място пак от залата предложиха и Славчо Велков.

Попълването на коалиционните квоти бе предшествано с дълга увертюра на вътрешните опоненти на Корнелия Нинова на тема - листата без Сергей Станишев.

Най-рязко на предрешения списък на соцлидерката скочили Велислава Дърева и Антон Кутев. "Имат ли смисъл номинациите в партията - това, което се върши, е скандално. Ако Курумбашев е тежко обиден, какво да кажем за Станишев, който има най-много номинации?", попитала журналистката от "Дума" и член на Националния съвет. Двамата с Кутев се поинтересували дали бъдещите евродепутати на левицата ще са част от групата на ПЕС в Европарламента, по повод отстраняването на президента му.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ