Ще участвам в изборите. Това съобщи в телевизионно интервю социалният министър Деница Сачева. 
 
"Номинациите започнаха. За момента имам номинации от различни райони", каза още тя и добави, че след като процесът приключи, ще стане ясно в колко листи ще фигурира името й. 
 
"Работим заедно в един екип. В момента сме силно фокусирани първо да отговорим на нуждите на хората, след това ще говорим за избори", добави тя. 

Сачева коментира и днешния протест на ресторантьорите пред Министерски съвет. "Проявяваме разбиране към това, което се случва на протестите. Секторът на ресторантьорите е един от най-засегнатите от кризата. По тази причина ние подпомагаме засегнатите. Точно за него има мярка 80/20", посочи тя. 

"Винаги, когато е имало разумна възможност за правене на компромис, ние сме го правили. Следим числата преди и след разхлабване на мярката. Призоваваме за още малко търпение", добави тя.

"Подпомогнали сме 8000 работодатели и 40 000 работници. Забавянето не се дължи само на нас. Става дума за множество сгрешени данни и забавени заявления. Това е много голямо натоварване и за нашите служители. Работим на пълни обороти", увери тя.

"До края на месеца ще бъде изплатено всичко за ноември и декември. Вече 22 милиона лева са изплатени на сектора на ресторантьорите", разясни Деница Сачева.

"Когато става дума за големите магазини имаме ограничения за обезщетенията от ЕК. Не бива да се настройват работодатели срещу лекари, защото кризата ще свърши и трябва да продължим да живеем.

Пенсионерите ще могат да разчитат на подкрепа от държавата и през април. Ние свързваме тази подкрепа с епидемичната обстановка, затова нека да изчакаме. След като видим числата, ще преценим дали да продължим мярката. Социалният министър отново изтъкна, че целта на правителството е да се запазят работните места на гражданите", коментира тя.

По думите й, има и хора, които не са получили пари, но има и много, които са получили. "На по-голямата част от хората, кандидатствали по мярката „Запази ме“ вече е платено. Има и хора от сивия сектор и те нямат официални доходи.

Могат да получават единствено социално подпомагане и то в минимални размери. Но тук изниква въпроса доколко справедливо е хора, които не са се осигурявали да бъдат подпомагани. Тази криза извади наяве този проблем. 1/3 от сектора на хотелиерството вече са с трудови договори, за да получават помощ", посочи социалният министър.