"Парламентът не е институция, която търси рейтинг. Такъв орган не работи за рейтинг. Доверието се измерва през рейтинга.

Факт е, че 49-ият парламент не беше по-различен от тези след 44-ия. Дано това се пречупи в 50-ия. Моята равносметка за парламента е, че свърши много неща, но много и не успя да свърши" -това заяви Росен Желязков от ГЕРБ-СДС по повод политическата ситуация у нас. 

"Един от изводите е, че такива експерименти като ротационни правителства и модели, които са плод на тежък и необоснован политически компромис, не трябва да съществуват в страната.

Това се превърна в детонатора на действащото правителство. Стана нарицателно и в крайна сметка сглобката се разглоби", заяви той в сутрешния блок на БНТ.

Росен Желязков

"Последните правителства бяха формални. Нямаха ясна политическа ангажираност и подкрепа. Затова бяха силно атакувани.

Нямаше политическа отговорност и отчетливост и те не успяха да движат страната напред. Когато дойде правителството на Петков го натовариха с реформи, които нямаше как да се осъществят", каза Желязков. 

"Повечето закони са гласувани и ако залогът е да приемем един закон, който самата система счита, че ще вдигне лихвите на хората и ние да го приемем.

Как ще изберем комисия без да имаме мнозинство. Зад кулисите се разиграват страшни игри", призна бившият шеф на парламента.

"Планът на Петков е много по-различен от този, който бяхме обсъждали ние. Съзряхме, че няма как да се управлява така.

Януари имаше дискусия за ротацията на мандатите и още тогава усетихме шикалкавенето. Ако не бяха тръгнали сега на избори, щяха да паднат още повече. Сега забавят падането.

ПП разочарова собствените си привърженици и това не е заради ГЕРБ. Те създадоха очаквания, които нямаше как да се осъществят. Хората очакват реални доходи и решения, а накрая получават скандал след скандал" - каза Желязков по повод последните социологически проучвания

"Стилистиката за снимки, кюлчета и така нататък не е маниер на ГЕРБ и не ние го започнахме. Нека сега на изборите хората да преценят кои са ментетата и кои не.

На изборите ние ще се съобразим с хората и съм сигурен, че можем да създадем стабилно правителство с партии, които гледат в нашата посока. Ние трябва да създадем правителство от проевропейски партии - да приемат еврото и да гледат в тази посока.

Ние имахме лош експеримент и никога повече няма да го допуснем. 

Ние искахме ясно коалииционно споразумения. Тагарев беше министър, който беше защитаван от ПП, ние не го искахме.

Надяваме се, ако има преговори, да има ясно лидерство. Каквито и факти да има, Народното събрание не е този орган, който трябва да разглежда тези неща.  

Хората определят от кога да бъдат управлявани. И тези представители трябва да се съобразяват с хората, а не да вървят по собствена пътека", допълни Желязков. 

"България е периферна държава, но периферията става център. Трябва да се възползваме от това положение и да укрепим нашата сигурност, граници и икономика.

Аз предпочитам да остана в България, но депутатът в Брюксел работи 3 дни там и 4 в България, така че..." - заяви той по повод Деня на Европа.

"Оценката ми за служебния кабинет до момента е че странно се държи, но то е брулено, защото никой не го припознава. Но трябва да се концентрираме в изборите, а не толкова в правеното на политики", допълни Желязков по повод работата на кабинета "Главчев".