Станишев против задължителното гласуване

Снимка: МС

https://blitz.bg/politika/stanishev-protiv-zadalzhitelnoto-glasuvane_news43156.html Blitz.bg

Премиерът Сергей Станишев се обяви против задължителното гласуване.

"Аз съм против задължителното гласуване, защото такива идеи се носят в България. Преди 20 г. това беше задължително, всеки един от нас трябваше да гласува, без реално да има възможност за избор. Сега поне за избор има толкова широка възможност, в България има регистрирани 300 партии, правото да гласуваш е преди всичко индивидуално лично право на всеки един от нас. Наша воля е дали да го употребим и по какъв начин и това е най-сигурният начин да повлияем върху това как ще се развива страната. Затова ние сме постоянно в процес на избори", каза Станишев в аула „Максима” на Университета за национално и световно стопанство в столицата. Заедно със заместник-председателя на Европейската комисия и комисар по институционалните въпроси и комуникационната стратегия на ЕС, премиерът се включи в дискусия със студентите от УНСС, посветена на ролята на младите хора и техните виждания за бъдещето на Европейския съюз.

За първи път Народното събрание е на прага да вземе решение и да направи промени в прилагането на закона за иницииране на общонационални допитвания, коментира още Сергей Станишев, помолен да сподели мнението си пред студентите. Всеки референдум може да бъде една опасна популистка игра, допълни той и даде за пример негативния референдум в Ирландия за ратификацията на Лисабонския договор. Ирландците гласуваха против, защото в документа бяха привнесени теми и мотиви, които нямат нищо общо с Договора от Лисабон, аргументира се министър-председателят. Той допълни темата и с местния референдум в Бургас за изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис. Този проект бе подкрепен от всички правителства от 1997 г. насам, а с чисто политически и спекулативни цели беше иницииран местен референдум, припомни той. Според него налице е тънка граница между директното право на глас на гражданите по значими за обществото въпроси и спекулациите и злоупотребите с това право. Необходима е една разумна граница, гаранция, че това са реални подписи на българските граждани, но и Народното събрание трябва да има отношение към формулирането на въпросите, обобщи мнението си премиерът Сергей Станишев. /БЛИЦ


Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай