Вече всичко е ясно! Ето кои ще се бори за правото да определя политическото бъдеще на България
10 партии и 8 коалиции подадоха документи за изборите на 26 март
Коалициите са 8 - „БСП за България”, Реформаторски блок, Обединени патриоти, коалиция „АБВ-Движение 21”, коалиция „Да, България”, платформата „Нова Република”, коалиция „ДОСТ-НПСД” и Коалиция на недоволните.
Тази година желаещите да участват имаха само седмица за регистрация в ЦИК. Броят на партиите намалява за сметка на коалициите спрямо парламентарния вот през 2014 г. Тогава за участие се регистрираха общо 7 коалиции и 22 партии, като впоследствие 4 от тях отпаднаха.
На предстоящия вот обединение, разделение и прегрупиране има както вляво, така и вдясно. За разлика от 2014-а този път две от партиите в левицата решиха да се коалират - АБВ с новоизбрания си лидер Константин Проданов и „Движение 21” на Татяна Дончева.
Вдясно Реформаторският блок се явява в съкратен състав, след като ДСБ на Радан Кънев и НПСД на Орхан Исмаилов се отцепиха.
При националистите - към коалицията на НФСБ и ВМРО този път се присъединява и „Атака”, която през 2014 г. се яви самостоятелно. Коалицията се яви в този състав и на президентските избори, когато събра близо 15%.
НПСД с лидер Орхан Исмаилов се отцепи от Реформаторския блок и ще се яви в коалиция с ДОСТ на Лютви Местан.
Другият отцепник от РБ Радан Кънев пък основа надпартийната формация „Нова Република”.
Нов играч вдясно е и партия „Да, България” на Христо Иванов, която в последния момент се наложи да събира наново подписи и да се яви като коалиция със „Зелените” и ДЕОС.
Дебют на парламентарни избори ще направи и партия „Воля” на бизнесмена Веселин Марешки, който събра малко над 11% на президентския вот през ноември.
След проверка на подписите от ГРАО ще обявят списъка с допуснатите кандидати до 11 февруари. В случай на отказ от ЦИК партиите ще могат да обжалват решението пред ВАС, който трябва да се произнесе най-късно до 18 февруари.
Последвайте ни
0 Коментара: