Великобритания не може да си плати за достъп до единния европейски пазар след Брекзит
Джонатан Фол, който е работил 38 години в ЕК, преди да се пенсионира през 2016 година, обаче заяви, че плащането за достъп до безмитната европейска зона няма как да работи в рамките на ЕС.
Можете ли да си купите достъп до единния пазар? Това не е нещо, което може да се продава и купува по този начин, посочи той пред телевизия Би Би Си, цитирана от агенция Ройтерс.
Неговото изявление контрастира с идеята на британския министър Дейвид Дейвис, отговарящ за Брекзит, според която, след като Великобритания напусне ЕС, за да може да осъществява собствен контрол върху процеса на миграция, страната ще може да продължи да извършва плащания към общия европейски бюджет, запазвайки по този начин достъпа на британските износители до единен пазар.
Според Джонатан Фол, една от областите, в които Великобритания има силна позиция при предстоящите преговори с ЕС, е военното сътрудничество, което единният блок ще иска да бъде продължено. Това обаче би било по-сложно, ако се намирате извън ЕС, тъй като част от механизмите, използвани за целта, са настоящите механизми на Съюза, отбеляза той.
Неговото предупреждение, че Великобритания няма да бъде в състояние да си плати за достъп до единен европейски пазар, идва в момент на промяна на преговарящия британски екип за Брекзит. По-рано тази седмица Айвън Роджърс, който беше специален дипломатически представител на страната в ЕС, обяви че подава оставка и беше заменен от Тим Бароу.
Ройтерс отбелязва, че досега премиерът Тереза Мей имаше доста малко публични изяви относно нейните конкретни преговорни позиции преди стартирането на очертаващите се като най-сложни международни разговори за Великобритания след Втората световна война.
Някои инвеститори се опасяват, че правителството ще даде приоритет на ограничаване на имиграцията в страната за сметка на осигуряване запазването на достъпа на Великобритания до единния европейски пазар – сценарий, който се определя от тях като "твърд Брекзит".
Джонатан Фол отхвърля идеята, че Великобритания може да има споразумение с блока подобно на това, което Норвегия (страна нечленка на Съюза) има с ЕС, като посочи, че скандинавската държава прави бюджетни вноски към Съюза, но в същото време приема свободното движение на хора. В този смисъл Норвегия не си купува правото на достъп до единния европейски пазар, а реално представлява част от този проект, допълни той.
Последвайте ни
0 Коментара: