Аз гласувах съвсем убедено за сделката за F-16. Аз съм военен и нося модернизацията на армията със себе си. Закъснялата модернизация доведе до много проблеми, включително и демотивацията сред военнослужещите. Това каза в предаването "Лице в лице" по bTV заместник-председателят на Народното събрание Емил Христов.
 
„Решението за F-16 бе взето от военни специалисти. Ние политиците се съобразихме с тяхното мнение и препоръки. Нямам причина да не вярвам на военните специалисти, които са работили по този проект и по преговорите със САЩ. Ние политиците ги следваме. Уважавам мнението на президента Румен Радев, но вярвам на препоръките на военните специалисти и ген. Стойков“, каза Христов.
 
„Те са работи ли по този проект. Те обясниха, че самолетите не са със орязани способности и го направиха няколко пъти. Няма никакви причини да мислим, че със закупуването на F-16 ще има някакви скрити разходи. Пак ще повторя, че това са го преценили военните, а не ние политиците. F-16 идва със софтуера, който ни е необходим, за да усвоим самолета. За начало не ни е необходимо въоръжението. След 2-3 години, като бъде усвоен самолета, ще получим и ракетите. Ние имаме базата и софтуера за въоръжението. Ако бяхме купили друг изтребител, трябваше да преговаряме с правителството на САЩ и да закупим отделно софтуера за въоръжението. Американците предложиха цялостен пакет, а ние това търсихме. Военните специалисти са преценили, че към момента това е най-важното“, заяви Христов.
 
„Модернизацията на армията ще продължи. Вчера беше приет проекта за модернизацията на Сухопътните войски. Предстои това да се случи и за Военноморските сили. Не разбирам защо трябва да се внедрява някакво напрежение между различните родове войски. Това е деструктивно“, категоричен бе зам.-председателят на парламента от ГЕРБ.
 
„Даваме една възможност цивилен да бъде директор на "Военна информация“. Тези, които се опитват да спекулират по темата, забравят, че ние не сме променили изискванията за този пост. Целта ни е да бъдат запазени кадрите“, посочи Емил Христов по повод приетите на първо четене днес промени в Закона за военното разузнаване, с които се дава възможност цивилен служител да бъде директор на служба "Военна информация".